23. dubna 2018 14:59, aktualizováno  16:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Arménský premiér Sargsjan po vlně protestů oznámil rezignaci

Serž Sargsjan (vlevo) vítá v Jerevanu prezidenta Francie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Serž Sargsjan (vlevo) vítá v Jerevanu prezidenta Francie. | foto: Reuters

JEREVAN Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí oznámil, že odstoupí z funkce. Učinil tak pod tlakem masových protivládních protestů, které trvají už více než deset dnů a které ochromily zemi, informovaly z Jerevanu zahraniční tiskové agentury.

Sargsjan, který do funkce nastoupil teprve nedávno po deseti letech v úřadu prezidenta, loni prosadil zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice si tím chtěl udržet vliv nad politikou.

„Chci se obrátit k těm, kteří požadují mé odvolání. (Vůdce opozice) Nikol Pašinjan měl pravdu, já jsem mýlil. Existuje několik řešení této situace, ani jedno z nich však není pro mě. Odcházím proto z funkce premiéra a hlavy státu,“ cituje agentura TASS ze Sargsjanova prohlášení.

Masové protesty, které na řadě míst v Arménii propukly už 13. dubna, organizuje opoziční předák Nikol Pašinjan. Ten se v neděli se Sargsjanem krátce sešel. Když ale trval na tom, že bude jednat výlučně o odstoupení šéfa kabinetu, Sargsjan schůzku ukončil. Do ulic pak vyšly desetitisíce lidí.

Vizitka arménského premiéra Serže Sargsjana (63)

 • Serž Sargsjan byl od dubna 2008 deset let prezidentem Arménie. V letošních volbách hlavy státu, ve kterých v březnu zvítězil Armen Sarkisjan, již podle ústavy nemohl kandidovat a v dubnu ho parlament zvolil premiérem. Dnes ale oznámil rezignaci. Premiérem byl již v letech 2007 až 2008.
 • Arménie, již přes dekádu ovládal, je jednou z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu. Hraničí s Íránem, Ázerbájdžánem, Gruzií a Tureckem. Je silně závislá na pomoci a investicích z Ruska, které má v Arménii vojenskou základnu. Rusko se ale v posledních letech potýkalo s ekonomickým propadem, což pocítila i Arménie. Sargsjan přivedl v roce 2014 svou zemi do celní unie s Ruskem a dalšími postsovětskými republikami.
 • Narodil se 30. června 1954 v Stěpanakertu, správním středisku Náhorního Karabachu, ázerbájdžánské enklávy s převahou arménského obyvatelstva. Během války o Náhorní Karabach s Ázerbájdžánem, která si v letech 1988 až 1994 vyžádala na 30.000 obětí, byl velitelem karabašské domobrany.
 • Ve vztazích s Ázerbájdžánem a také s Tureckem platí za "jestřába". Obě země uzavřely kvůli válce o Karabach s Arménií své hranice, v pozadí roztržky s Tureckem ale stojí především arménské obvinění, že Turecko nese odpovědnost za masakry a deportace Arménů, které se před sto lety staly v posledním období rozpadající se Osmanské říše a při nichž přišlo o život 1,5 milionu lidí. Turecko ovšem odmítá pojem genocida a připouští nejvýše půl milionu obětí.
 • V roce 1979 vystudoval Serž Sargsjan filologii na Jerevanské státní univerzitě, v letech 1972 až 1974 sloužil jako voják základní služby v Rudé armádě.
 • Politickou kariéru zahájil v letech 1979 až 1988 v komsomolských a komunistických orgánech Stěpanakertu. V roce 1990 se stal arménským poslancem, velitelem karabašské domobrany byl v letech 1989 až 1993.
 • V 90. letech postupně zastával funkce arménského ministra obrany, ministra vnitra a ministra národní bezpečnosti. V letech 1999 až 2007 byl také tajemníkem vlivné Národní bezpečnostní rady a od roku 2000 byl současně ministrem obrany.
 • Do čela vlády poprvé nastoupil v roce 2007 po úmrtí svého předchůdce Andranika Markarjana. V únoru 2008 zvítězil hned v prvním kole přímých prezidentských voleb.
 • Loni prosadil zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice si tím chtěl udržet vliv nad politikou. Sargsjan obvinění odmítá a označuje změny ústavy schválené v referendu v roce 2015 za krok směrem k posílení demokracie. Součástí změn je i to, že letos byl prezident již volen parlamentem.
 • Sargsjan stojí v čele Republikánské strany Arménie (HHK), která od roku 1995 vyhrála všechny parlamentní volby. Opozice a zahraniční pozorovatelé občas ale zpochybňují jejich regulérnost.
 • Je ženatý, má dvě dcery.
ČTK