Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Členové Islámského státu věznění v Sýrii budou podle Asada postaveni před tamní soudy

Syrský prezident Bašár Asad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský prezident Bašár Asad. | foto: AP/ČTK

Damašek Členové teroristické organizace Islámský stát (IS), kteří jsou vězněni v Sýrii, budou postaveni před místní soudy specializované na teroristické činy. V rozhovoru, který ve středu otiskl list Paris Match, to řekl syrský prezident Bašár Asad.

Odpovídal na dotaz k dohodě vlády se Syrskými demokratickými silami (SDF). Těm dominují Kurdové a spolu s mezinárodní koalicí se SDF zasloužily o březnovou porážku IS v Sýrii.

Ve věznicích a táborech, které příslušníci SDF střeží na severu Sýrie, je nyní zhruba 10 000 zajatých členů IS. Mezi nimi také přibližně 2000 cizinců.

Kurdové se obrátili na Damašek a požádali o ochranu, když se v říjnu Spojené státy rozhodly stáhnout své vojáky z oblastí, kde předtím hlídkovali s Kurdy. Proti kurdským oddílům YPG, které Ankara považuje za teroristy a které jsou součástí SDF, pak Turecko zahájilo ofenzivu s cílem vytlačit je z blízkosti turecké hranice.

Zajatce IS má také syrský režim po bojích své armády s teroristy. Tito zajatci jsou v jiných částech země a není známo, zda byli postaveni před soud, uvedla agentura AP. V podobné situaci je Irák, který ale zajatce z IS, a to včetně cizinců, soudí rychle a mnozí z nich dostali trest smrti.

Boje na severu Sýrie, které vyprovokovalo Turecko, vyvolaly obavy, že by věznění členové IS mohli z věznic uprchnout. Redaktor listu Paris Match se zeptal, co hodlá prezident Asad udělat se 400 francouzskými radikály, kteří jsou mezi vězněnými cizinci.

„Všichni teroristé, kteří jsou v oblastech kontrolovaných syrským státem, podléhají syrskému právu. A to je v otázce terorismu jasné. Máme soudy specializované na teroristické činy a ti lidé budou soudně stíháni,“ řekl Asad.

V rozhovoru se mluvilo také o smrti vůdce IS abú Bakra Bagdádího, který zemřel při říjnové operaci amerického komanda v západní Sýrii. Americký prezident Donald Trump po ní mimo jiné děkoval i syrské vládě. Na otázku, proč si myslí, že Trump Sýrii děkoval, Asad odpověděl: „Směji se vždy, když tuto otázku dostanu, protože je mnohem důležitější ptát se, zda byl Bagdádí opravdu zabit a zda se toto ‚fantastické představení‘ zinscenované Američany ve skutečnosti opravdu stalo.“

Na opakovaný dotaz, proč Trump Asadovi poděkoval, prezident řekl: „Je to jeden z jeho pěkných vtipů. Je to vtip.“

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.