25. února 2019 19:20, aktualizováno  21:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Asad navštívil poprvé od vypuknutí války Írán. Jednal s Chameneím i Rúháním

Asad s íránským duchovním vůdcem Alím Chameneím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asad s íránským duchovním vůdcem Alím Chameneím. | foto: ČTK

DAMAŠEK Syrský prezident Bašár Asad v pondělí navštívil Írán, který je velkým spojencem Damašku v boji proti povstalcům v Sýrii. Podle syrských státních médií Asad jednal s íránským duchovním vůdcem Alím Chameneím a s prezidentem Hasanem Rúháním a poděkoval jim za podporu, kterou Írán Sýrii poskytuje. Asad zavítal do Teheránu poprvé od začátku války před osmi lety, uvedla agentura Reuters.

Syrská státní televize odvysílala záběry, na kterých je vidět schůzka Asada s Chameneím. Oba lídři se podle televize shodli, že „budou pokračovat ve spolupráci na všech úrovních, protože je to v zájmu obou spřátelených národů“. Syrská a íránská média rovněž zveřejnila fotografie ukazující Asada v tmavém obleku v objetí s Chameneím a jak si podává ruku s Rúháním.

Agentura AP k návštěvě připomněla, že jde rovněž o první cestu syrského prezidenta během války, kdy jel jinam než do Ruska. Moskva je dalším nejbližším spojencem Damašku. Asad od roku 2011 opustil Sýrii zatím jen dvakrát a vždy směřoval právě do Ruska.

Bašar Asad a Hasan Rúhání.
Syrský prezident Bašár Asad s íránským prezidentem Hasanem Rúháním.

Teherán poskytl syrské vládě od začátku konfliktu jak významnou finanční pomoc, tak i bojovníky, kteří stojí po boku syrské armády. Právě díky této pomoci a rovněž díky podpoře Moskvy se syrským vojákům podařilo zvrátit vývoj bojů a dobýt mnohá území pod kontrolou povstalců. Jak uvedla syrská státní televize, Asad „poděkoval íránskému vedení i lidu za to, co všechno Sýrii během války dali“. Západ v čele se Spojenými státy naopak syrský prezident obvinil z „šíření chaosu“ v Sýrii a v Íránu.

Podle íránských médií Chameneí označil Asada za hrdinu, který „posílil alianci mezi Íránem, Sýrií a Hizballáhem“. Libanonské radikální šíitské hnutí Hizballáh je rovněž spojencem Íránu a v Sýrii pomáhá Asadovým vojákům.

Asadova návštěva Íránu se uskutečnila pouhý den předtím, než na jednání do Ruska zamíří izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tématem rozhovorů s ruskými představiteli má být právě role Íránu v Sýrii.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!