Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Asijský mladík přelstil letištní kontroly, cestoval jako stařík bílé pleti

Svět

  12:23
VANCOUVER/PRAHA - V Hongkongu do letadla nastoupil starý muž bílé pleti, v Kanadě vystoupil již jako asijský mladík žádající o azyl. To, co vypadá spíše jako záběr ze špionážního filmu, teď plně zaměstnává kanadské úřady. Snaží se přijít na to, jak pasažér mohl projít všemi bezpečnostními kontrolami, aniž by se na jeho maskování přišlo.

Mladý Asijec měl důmyslný převlek foto: Reprofoto

Případ, o němž informovala americká televizní stanice CNN, se odehrál 29. října na lince společnosti Air Canada. Do letadla směřujícího do Vancouveru v Hongkongu nastoupil starý muž. Vystupování měl prý velmi věrohodné. Podezření budil jedině tím, že měl na svůj věk nápadně mladě vypadající ruce. Po pár hodinách letu pak odešel na toaletu a z ní se vrátil jako asi 20letý Asijec.

Prozradila ho zavazadla
Muže, jehož jméno i národnost zůstávají utajeny, po přistání zadrželi příslušníci kanadské celní správy. Zprvu jim tvrdil, že má pouze jednu tašku, ale posádka letadla později odhalila, že mu patří další dvě zavazadla. "Jedno z nich obsahovalo oblečení, v druhém byly rukavice. V třetím zavazadle se nacházel kompletní převlek, který se skládal ze silikonové masky staršího muže bílé pleti, hnědé kožené čepice, brýlí a tenkého hnědého propínacího svetru," citovala CNN z tajných úředních záznamů, které získala.

Mladý Asijec měl důmyslný převlekProzatím není jasné, proč muž cestoval v převleku, ani to, jak se mu podařilo vůbec proklouznout do letadla. Jak totiž upozornil mluvčí společnosti Air Canada Peter Fitzpatrick, v Hongkongu musí cestující několikrát podstoupit ověření totožnosti včetně zvláštní pasové kontroly, kterou čínská vláda nechala zřídit speciálně pro obyvatele Hongkongu.

Musel  mít komplice
Ví se nicméně, že pasažér musel mít při celé akci komplice, a sice amerického občana s rokem narození 1955, se kterým si vyměnil palubní lístek.

Mladý Asijec měl důmyslný převlekJak řekl zpravodajské stanici CTV zaměstnanec kanadských tajných služeb Michel Juneau-Katsuya, muž zřejmě prošel pasovou kontrolou pod svojí pravou identitou. "Teprve těsně před nástupem na palubu se zřejmě setkal se svým komplicem, se kterým si vyměnil palubní lístek. Poté šel na toaletu, kde se zamaskoval," teoretizoval v kanadské televizi Juneau-Katsuya. "Chyba se podle mě stala naneštěstí u zaměstnanců Air Canada, kteří si na pasažérovi nevyžádali osobní doklad s fotografií," dodal. Mladík teď bude muset celou věc vysvětlovat imigračním úřadům. Celá aféra je zároveň velkou ostudou pro společnost Air Canada. Ta ostatně letos v létě čelila podobnému skandálu, když turisté natočili dvojici zahalených muslimek, které se bez problémů dostaly do letadla, aniž by před vstupem na palubu ukázaly svoji tvář.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat