Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Assange se dohodl s americkou justicí. Může se vrátit do Austrálie

Svět

  7:03aktualizováno  14:21
Zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a přiznal se k porušení zákona o ochraně tajných informací. Dohoda učinila tečku za mnohaletým sporem o svobodu slova. Díky tomu se může vrátit do domovské Austrálie. Informovaly o tom tiskové agentury na základě soudních dokumentů vyplněných v pondělí americkým ministerstvem spravedlnosti.

Assange podle dostupných informací v pondělí opustil britské vězení a ještě tento týden se dostaví k americkému federálnímu soudu na Severních Marianách. „Slyšení se tam koná kvůli Assangeovu nesouhlasu s cestováním do USA a blízkosti australského soudu,“ uvedli žalobci.

Ještě v pondělních odpoledních hodinách nasedl Assange na letadlo. „Blížíme se ke svobodě,“ napsal portál WikiLeaks na X, když letadlo mezipřistálo v Bangkoku.

Dvaapadesátiletý někdejší počítačový expert v USA čelí 18 obviněním, z toho 17 z nich za špionáž. Podle soudního podání citovaného agenturami se hodlá přiznat k jedinému bodu obvinění, jímž je spiknutí s cílem získat a zveřejnit utajované informace o americké národní obraně.

Prokuratura podle soudních dokumentů nebude požadovat pro Assange nový trest a postačí jí pět let, které strávil v cele v Británii.

Vězení v Londýně

Assange stál v roce 2010 za dosud největším únikem utajovaných armádních dokumentů a zveřejněním nespočtu diplomatických depeší nebo videa z útoku v irácké metropoli Bagdádu, při němž Američané zabili několik lidí včetně dvou novinářů. Jeho právníci se léta snažili bránit vydání do USA s tvrzením, že mu tam hrozí celkový trest až 175 let, pokud bude odsouzen. Americké úřady odhadovaly, že by trest byl výrazně nižší.

Podle zmíněného dokumentu prokuratura navrhuje trest 62 měsíců vězení, který odpovídá době, již strávil v britské cele. Pokud soudce na dohodu prokuratury a Assangeových obhájců přistoupí, osvobozující rozsudek zazní ve středu v 9 hodin ráno místního času (1:00 SELČ).

WikiLeaks v pondělí zveřejnil video Assange v džínách a modrobílé košili s vyhrnutými rukávy, jak podepisuje dokument o svém propuštění z britského vězení a následně nasedá do soukromého letounu s logem charterové firmy VistaJet.

Jediný její let startující v pondělí odpoledne z londýnského letiště Stansted mířil podle agentury Reuters do Bangkoku, žádný ze zdrojů obeznámených s Assangeovou cestou však oficiálně tuto destinaci nepotvrdil. Zástupci Assangem založeného serveru napsali, že jeho propuštění je výsledkem celosvětové kampaně zastánců svobody slova a řady dalších stoupenců.

Assange od dubna 2019 pobýval v londýnském vězení se zvýšenou ostrahou Belmarsh. Předtím strávil sedm let na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo stíhat kvůli podezření ze znásilnění a sexuálního obtěžování. V listopadu 2019 švédská prokuratura kvůli promlčení předběžné vyšetřování Assange zastavila.

„Julian je volný!!!“ napsala na X jeho žena Stella Assangeová. „Naši nezměrnou vděčnost k tobě nelze vyjádřit slovy, ano k tobě, který jsi všechny po celá ta léta mobilizoval, aby se sen mohl stát skutečností,“ dodala.

Během více než 12 let zadržování se Assange pro mnohé stal symbolem boje za svobodu slova. Podle jeho blízkých se zároveň věznění negativně projevilo na jeho zdravotním stavu.

Australský premiér Anthony Albanese nechtěl podle agentury Reuters komentovat probíhající právní kroky, jeho mluvčí však zopakoval premiérův názor, že Assangeův případ se již vlekl neúnosně dlouho a jeho protahování nemohlo přinést nic pozitivního.

Autoři: ,

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...