Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

AstraZeneca nenalezla spojitost mezi vakcínou a sraženinami krve. Firma zkoumala data o 17 milionech osob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Haag Společnost AstraZeneca v neděli oznámila, že zhodnotila údaje o 17 milionech osob z Evropské unie a Británie naočkovaných její vakcínou proti covidu-19 a nenašla žádné důkazy o spojitosti mezi očkovací látkou a zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin.

Informovala o tom agentura Reuters. Řada evropských zemí pozastavila očkování vakcínou AstraZeneky kvůli podezření na její možné vedlejší účinky.

„Pečlivé zhodnocení veškerých dat o bezpečnosti více než 17 milionů lidí naočkovaných v Evropské unii a v Británii vakcínou proti covidu-19 AstraZeneky neprokázalo zvýšené riziko plicní embolie, hluboké žilní trombózy či sníženého množství krevních destiček v jakékoli věkové skupině, u jakéhokoli pohlaví, jakékoli šarže, či v určité zemi,“ uvedla firma ve vyjádření.

Irsko se dnes stalo zatím poslední zemí, která doporučila dočasně přerušit očkování vakcínou od AstraZeneky. Jako důvod uvedlo případy z Norska, kde byli hospitalizováni tři nedávno očkovaní zdravotníci s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček.

Dánsko a Norsko pozastavily očkování látkou od AstraZeneky již ve čtvrtek a brzy je následovaly další země jako Bulharsko, Rumunsko, Island či Thajsko. Rakousko s Itálii přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny.

Očkovací látky AstraZeneky, kterou firma vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, se ve čtvrtek zastala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) s tím, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že za případy krevních sraženin stojí očkování. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová v pátek označila přípravek za excelentní a dodala, že není důvod ho nepoužívat.

V Česku se proti covidu očkuje vakcínou AstraZeneky a také přípravky firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek informoval, že se v ČR nepoužívají šarže vakcíny AstraZenecy, které přestalo používat Dánsko či Norsko.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Pronájem bytu 2kk 42 m2
Pronájem bytu 2kk 42 m2

Sněhurčina, Liberec - Liberec XV-Starý Harcov
9 600 Kč/měsíc