Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

AstraZeneca opět sníží dodávky vakcín pro EU. Do konce března dodá pouze 30 milionů dávek

Vakcína od firmy AstraZeneca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína od firmy AstraZeneca | foto: ČTK

Brusel Farmaceutická společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že výrazně omezí dodávky své vakcíny proti covidu-19 do Evropské unie. Do konce března dodá 30 milionů očkovacích dávek a za celé letošní první pololetí 100 milionů. Agentura DPA připomíná, že britsko-švédský koncern v poslední době vycházel z toho, že do konce června do sedmadvacítky prodá 220 milionů dávek preparátu.

„Ačkoliv neúnavně pracujeme na zrychlení dodávek, AstraZeneca musí s politováním oznámit zkrácení plánovaných dodávek vakcín proti covidu-19 do Evropské unie,“ uvedla farmaceutická společnost v prohlášení zveřejněném v pátek večer.

AstraZeneca už před několika týdny oznámila, že do sedmadvacítky v prvním kvartálu nedodá původně slíbených nejméně 80 milionů očkovacích dávek, ale jen 40 milionů. Slíbila ovšem, že výrobu co nejrychleji posílí a že EU bude zásobovat z jiných částí globálního dodavatelského řetězce, připomíná DPA.

„Omezení ve vývozu bohužel sníží dodávky v prvním čtvrtletí a pravděpodobně i ve druhém čtvrtletí,“ uvedla také firma.

Evropská unie obvinila Spojené státy a Británii, že na rozdíl od ní nevyvážejí vakcíny vyráběné na jejich území. Británie to však zásadně odmítá.

Unie loni s AstraZenekou uzavřela smlouvu o nákupu 300 milionů dávek její vakcíny, přičemž 30 milionů mělo dorazit do konce roku 2020, 90 milionů v prvním kvartálu letošního roku a 180 milionů v kvartálu druhém. Loni ovšem nedorazily žádné dávky, protože preparát ještě nebyl schválen evropskými regulačními úřady.

Agentura Reuters poznamenala, že zpomalení dodávek vakcín je další ranou pro plány EU ohledně očkování proti covidu-19, které komplikují problémy se zásobováním a pomalá vakcinace v některých členských zemích.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...