Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Astronauti z raketoplánu Discovery poprvé vystoupili do vesmíru

Svět

  7:46
MYS CANAVERAL - První výstup do kosmického prostoru v noci na dnešek uskutečnila dvojice astronautů z posádky raketoplánu Discovery. Ten v pondělí přistál u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se zásobami a vybavením pro její posádku.

Astronauti z Discovery vystoupili do vesmíru foto: Reuters

Dvojice uvolnila starou nádrž na amoniak, jež váží 600 kilogramů, a robot ji posléze od stanice odpojil úplně. Sloužila jako součást chladicího systému od roku 2002. Nově dovezený zásobník s touto surovinou bude instalován během dalšího výstupu astronautů do vesmírného prostoru, jenž je plánován na čtvrteční noc.

Astronauti z Discovery vystoupili do vesmíru

Nádrže jsou poměrně objemné - 1,5 metru dlouhé, přes dva metry široké a a přes metr vysoké. Při jejich uvolňování si astronaut Danny Olivas poškodil rukavici. Nicméně poškození nebylo tak velké, aby mu pozemní kontrolní středisko nařídilo opustit vesmírný prostor předčasně.

Posádka Discovery by měla během devítidenního pobytu u ISS uskutečnit celkem tři výstupy do kosmického prostoru.

Posádka z raketoplánu již přemístila z víceúčelového logistického modulu Leonardo přepravit na ISS nové šlapadlo pojmenované podle amerického komika Stephena Colberta. Šlapadlo bylo na ISS dopraveno ve více než sto kusech, ale zatím zůstane nesložené. Stroj pro kondiční běhání bude sestavovat Nicole Stottová, která se stane obyvatelkou ISS na příští tři měsíce.

Astronauti z Discovery vystoupili do vesmíru

Discovery dopravil k ISS na palubě modulu celkem 7,5 tuny zásob včetně výzkumného materiálu či nových ubikací pro osazenstvo ISS. K vědeckému materiálu patří i šest myší, na nichž se bude testoval vliv stavu beztíže na lámavost kostí, jež trápí astronauty. Hlodavci se na Zemi mají vrátit v listopadu s příští misí raketoplánu Atlantis.

Raketoplán Discovery z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral na Floridě odstartoval v sobotu. Podařilo se to napotřetí, předcházející starty NASA odložil kvůli nepříznivému počasí a technickým problémům.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...