Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sýrie: při atentátu zemřeli ministr obrany, vnitra i Asadův švagr

Evropa

  12:20aktualizováno  19:38
DAMAŠEK - Syrský ministr obrany Dáud Radžha, jeho náměstek Ásif Šaukat a ministr vnitra, generál Muhammad Ibráhím Šaar přišli o život při atentátu na účastníky schůzky bezpečnostních představitelů v centru Damašku. Šaukat je švagrem prezidenta Bašára Asada a atentát je považován za těžký úder pro syrský vládnoucí režim.

Dáud Radžha (vpravo) s Bašárem Asadem na snímku z roku 2011 foto: ČTK

Asad okamžitě Radžhu nahradil a na post ministra obrany jmenoval dosavadního náčelníka generálního štábu armády Fahda Faradže.

Šaukat a Šaar nezemřeli na místě, ale podlehli později zraněním stejně jako poradce viceprezidenta generál Hasan Turkmaní, který byl rovněž účastníkem bezpečnostní schůzky.

O odstranění tohoto kruhu osob, které se scházely pravidelně na bezpečnostních poradách, se opozice pokusila už v květnu. Už tehdy opoziční Syrská svobodná armáda (FSA) oznámila, že Šaukat a Radžha byli zabiti, což se ale později nepotvrdilo. Radžhovi bylo 65 let a byl jednou z výjimek mezi alávity, kteří ovládají mocenské pozice v Sýrii, protože pařil ke komunitě syrských křesťanů.

Novým ministrem obrany bude Fahd Faradž

Vážně zraněný je i šéf rozvědky Hišám Bachtjár. Atentátníkem byl údajně tělesný strážce z blízkého okruhu prezidenta Bašára Asada, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj.

Syrská armáda reagovala na atentát prohlášením, že je více než kdy před tím odhodlána potírat veškeré formy terorismu a "rozdrtit každou ruku, která škodí národní bezpečnosti". "Ozbrojené síly jsou odhodlány vymýtit vraždící gangy a kriminálníky a pronásledovat je, ať půjdou kamkoliv," citovala z prohlášení přečteného ve státní televizi agentura Reuters.

"Další na řadě je Asad"

Státní televize později upřesnila, že šéf rozvědky Bachtjár podstupuje v nemocnici operaci.

Terčem útoku byla budova národní bezpečnosti ve čtvrti Ravda v době schůzky ministrů a vysokých bezpečnostních činitelů. Podle televize šlo o čin sebevražedného útočníka, opoziční zdroje hovoří o výbuchu nálože v autě. K atentátu se podle agentury Reuters přihlásily dvě skupiny, islamistické povstalecké uskupení Brigáda islámu a FSA. Brigáda islámu na své stránce na Facebooku uvedla, že jejím terčem bylo "krizové kontrolní stanoviště v Damašku".

Asadův švagr Ásif Šaukat na snímku z roku 2000

Mluvčí FSA Kásim Saadaddín zase řekl: "Toto je vulkán, o jehož erupci jsme mluvili. Zemětřesení právě začalo." Zdroje z FSA tvrdí, že její členové do místnosti nastražili bombu a odpálili ji. Vykonavatelé útoku jsou údajně naživu a sami nezemřeli. Veliltel FSA Rijád Asaad řekl, že "Asad bude další v pořadí". "Je to začátek konce tohoto režimu," sdělil.

V čele resortu národní bezpečnosti stojí generál Hišám Ichtjár, o němž zatím není jasné, zda se v budově v době útoku nacházel. Jednasedmdesátiletý Ichtjár je klíčovou postavou režimních represí proti povstání, které vypuklo v Sýrii v březnu 2011 a vyžádalo si od té doby už kolem 17.000 obětí. Ichtjár figuruje od loňského května na seznamu osob, na které uvalila sankce Evropská unie.

Lavrov: V Sýrii se odehrávají rozhodující boje

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov po atentátu prohlásil, že v zemi se odehrávají rozhodující boje.  Britský ministr zahraničí William Hague uvedl, že zabití předních syrských bezpečnostních činitelů svědčí o potřebě důrazného kroku OSN k ukončení syrské krize. Rada bezpečnosti OSN má dnes hlasovat o nové rezoluci k Sýrii. "Všechny takové události posilují argumenty pro silnou a důraznou rezoluci OSN," řekl Hague během návštěvy Litvy. Šéf ruské diplomacie ale uvedl, že Rusko neumožní RB OSN schválit rezoluci, která by podpořila "revoluční hnutí" v Sýrii.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.