22. dubna 2013 10:56, aktualizováno  11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Atentátník z Bostonu nutil matku k zahalování. Vlastní žena ho neznala

Tamerlan Carnajev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tamerlan Carnajev. | foto: ČTK

BOSTON  Tamerlan Carnajev, kterého vyšetřovatelé označují za pravděpodobného strůjce bombových útoků během bostonského maratonu, prý krátce po explozích se smíchem ujišťoval matku, že je v pořádku. Podle listu The Wall Street Journal to prohlásila Tamerlanova matka Zubejda Carnajevová.

Tamerlan byl o několik dní později zabit v přestřelce s policií a jeho bratr a údajný spolupachatel Džochar se zotavuje z vážného střelného poranění.

Zubejda Carnajevová

Zubejda Carnajevová

"Mami, proč se bojíš?" odvětil se smíchem Tamerlan na telefonický dotaz matky, zda je v pořádku. Synovi volala, protože se chtěla ujistit, že se mu nic nestalo. O několik dní později to byl podle Carnajevové naopak Tamerlan, kdo jí volal: "Policie, začali na nás střílet, pronásledují nás. Mami, miluju tě..." Pak se telefon odmlčel, řekla Carnajevová.

O synově smrti se dozvěděla od dcery Bely. Nejdříve dostala textovou zprávu, aby si pustila televizi "Hledala jsem ovladač, ale nemohla jsem ho najít," řekla. Nakonec jí dcera zavolala. "Mami, je mi to líto. Je mi líto, že ti musím říct, že Tamerlan byl zabit," uvedla.

Policie, která prozatím s určitostí nezná motiv útoku, se snaží zjistit, zda se Tamerlan v posledních letech skutečně přiklonil k radikálnímu výkladu islámu. Středem jejího zájmu je tak mimo jiné i jeho šestiměsíční cesta do Dagestánu, jihoruské republiky hraničící s Čečenskem, kterou loni podnikl.

Bála se, aby neskončil u marihuany
Vyšetřování rodinných poměrů ukázalo, že v posledních zhruba pěti letech prošli Carnajevové bouřlivým a problematickým obdobím. Ukázalo se, že Tamerlan se s matkou začali více zajímat o víru. Kdysi tichý mladík, který se chtěl stát boxerem, začal pod vlivem matky hlouběji pronikat do náboženských otázek. Tamerlan, o něhož se matka bála, že sklouzne k životu s marihuanou, přestal pít, kouřit a také nechal boxování, neboť tento sport byl podle něj v rozporu s vírou. Také, jak vzpomíná matka, naléhal na ostatní členy rodiny, aby rovněž uznali přísnější výklad islámu.

Tamerlan přiměl matku, aby se zahalovala. To se ale nelíbilo jejímu manželovi. "Řekl, že blázním, když se zahaluji," tvrdí. Mužovi odpověděla, že muslimové by to měli vyžadovat a že se tak bude chovat. Pár se nakonec před dvěma lety rozvedl.

Záběr, který odhalil skrývajícího se Carnajeva

Záběr, který odhalil skrývajícího se Carnajeva

Tamerlanovův vzrůstající zájem o islám se shoduje s neklidným obdobím jeho života, kdy přestal boxovat, bezcílně měnil univerzitní kurzy, čelil obvinění z fyzického útoku na svou přítelkyni a kdy byl jeho blízký přítel zavražděn.

Tamerlan se nakonec oženil - vzal si někdejší studentku Suffolkské univerzity v Bostonu Katherine Russellovou, se kterou má dítě. Rodina Russellové po atentátech vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že Tamerlana podle všeho nikdy pořádně neznala. V neděli pak právní zástupce Russellové sdělil, že Tamerlanova žena v posledních měsících a letech nezaznamenala žádné dramatické změny v manželově životě.

Hokejisté uctili bostonské hrdiny. Jágr daroval dres policistovi

Hráči včetně českých útočníků Jaromíra Jágra a Davida Krejčího vzdali hold lidem, kteří se v minulém týdnu podíleli na pronásledování podezřelých z bombových útoku na Bostonském maratonu. Po skončení zápasu zůstali všichni členové kádru na ledě a své dresy předali za aplausu tisíce fanoušků lidem, kteří pomáhali zraněným při atentátu nebo těm, kteří se podíleli na pátrání a dopadení dvou podezřelých mužů. 

"Je ohromující vidět všechny hráče a fanoušky, kteří vám děkují," přiznal pilot vrtulníku s termovizí Mark Spencer, který dostal bezprostředně po zápase ještě propocený dres od Jágra - celý článek čtěte zde:

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz