Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
26. června 2015 11:28, aktualizováno  20:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islamista ve Francii uřízl zaměstnavateli hlavu. Vyhodit chemičku do vzduchu se mu nepovedlo

Příslušníci francouzských speciálních sil zatýkají manželku útočníka na továrnu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci francouzských speciálních sil zatýkají manželku útočníka na továrnu... | foto: Reuters

LYON Francouzský islamista zaútočil na průmyslový závod u Lyonu na jihovýchodě země, kde s dodávkou najel do propanbutanových lahví a způsobil explozi. Předtím zavraždil svého zaměstnavatele, kterému uřízl hlavu a pověsil ji na plot objektu s černými vlajkami nechvalně známé extremistické organizace Islámský stát (IS).

Policie pachatele krátce poté zadržela. Francouzské úřady hovoří o teroristickém útoku. Zadrženým údajným útočníkem je 35letý Yassin Sahli, který zatím neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie ho zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu. Pětatřicetiletý Sahli se živil jako řidič a žil na předměstí Lyonu.

Francouzská prokuratura oznámila, že v souvislosti s útokem na chemičku jsou ve vazbě čtyři lidé.

Místo útoku: Saint-Quentin-Fallavier.

Místo útoku: Saint-Quentin-Fallavier.

Terostické útoky v pátek ohlásily také Kuvajt a Tunisko.

Rozhlasová stanice Europe 1 údajně odpoledne hovořila se Sahliho manželkou, která řekla, že ráno šel normálně do práce, ale odpoledne se už nevrátil. Tvrdila, že doposud žili se svými třemi dětmi jako normální muslimové.

Podle agentury AFP ji pak policie zadržela kvůli výslechu společně se sestrou pachatele.

Útočníka zadrželi hasiči

Zabitým je 50letý majitel místní firmy, jejíž dodávku Sahli použil k útoku. Francouzské bezpečnostní zdroje uvedly, že atentátník k továrně v obci Saint-Quentin-Fallavier přijel s další osobou, a to krátce před 10:00 SEČ. Nejméně jeden útočník mával podle očitých svědků islamistickou vlajkou. Domnělí pachatelé před explozí autem najížděli na uskladněné plynové bomby. Do továrny vstoupil jen jeden z podezřelých a poté zazněl silný výbuch. Útočník explozi přežil a díky zásahu jednoho z hasičů se ho mohla zmocnit policie. 

Bezprostředně po útoku byla na plotu areálu objevena připevněná lidská hlava s nápisem v arabštině, přibližně deset metrů od ní bylo nalezeno bezhlavé tělo. 

Někteří analytici v médiích vyjádřili pochybnosti, zda lze událost skutečně kvalifikovat jako teroristický čin. Šlo podle nich možná o kriminální akt osobní msty, který pachatel „okořenil“ módním prostředkem teroristů. Uříznutí hlavy, které extremisté na Blízkém východě a v severní Africe používají zcela běžně, je ve Francii premiérou.

K útoku se již vyjádřil prezident François Hollande, který kvůli incidentu odjel předčasně ze summitu v Bruselu a na odpoledne svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Po něm oznámil, že zvýšil na tři dny pohotovost kvůli možné teroristické akcí v lyonského regionu na nejvyšší stupeň. Zároveň vyzval národ „k jednotě před terorismem“.

Zvýšená bezpečnostní opatření

Premiér Manuel Valls krátce po útoku nařídil zvýšenou pohotovost ve všech podobných objektech v kraji. Místo exploze navštívil ministr vnitra Bernard Cazeneuve, podle něhož byl nalezený mrtvý muž „zavražděn a odporně připraven o hlavu“.

Hollande také hovořil s tuniským prezidentem Kaídem Sibsím v souvislosti s masakrem turistů, který si v Tunisku vyžádal desítky mrtvých. Útok u Lyonu oživil obavy, které v zemi vyvolaly lednové útoky tří ozbrojených islamistů, kteří v Paříži zavraždili 17 lidí.

Ve Francii platí od té doby zvýšená bezpečnostní opatření, na kterých se v ulicích podílí i armáda. Úřady vypracovaly seznam 1750 lidí, které podezřívají z napojení na islamisty. K dnešnímu útoku se ale nepřihlásila žádná organizace. V poslední době francouzská policie zatkla několik osob pro podezření, že plánovaly atentáty. Například v dubnu zadržela alžírského studenta, který se prý jménem islámu chystal střílet na Židy na jednom pařížském předměstí.

Bezpečnostní jednotky na silnici vedoucí k místu činu.
Četníci zahalují místo činu černým igelitem.

Cazeneuve uvedl, že podezřelý byl v kontaktu se saláfistickými skupinami, prohlásil ovšem, že o jeho spojení s teroristy nejsou důkazy - přestože britský Daily Telegraph kolem poledne informoval, že údajný útočník se hlásil k extremistickému hnutí Islámský stát. 

List le Figaro brzy odpoledne doplnil, že policie zadržela i dalšího podezřelého, a to v jeho domě v Saint-Quentin-Fallavier. Předpokládá, že se jedná o muže, který byl viděn před areálem továrny v autě značky Ford. Stále však není jasné, zda byli oba zadržení přímo na místě činu.

Cazeneuve děkuje příslušníkům bezpečnostních jednotek:

Přibližně čtyřicítka zaměstnanců továrny byla evakuována. Na místě zasahovaly policejní jednotky, hasiči a četníci, dorazil také ministr vnitra Bernard Cazeneuve, jenž po boku prefekta Isère okamžitě zamířil do areálu továrny. Premiér Manuel Valls vyzval obyvatele oblasti ke zvýšené opatrnosti a sdělil, že na veškerých citlivých místech regionu nechává posílit bezpečnostní opatření.

„V půl desáté jsme zaslechli obrovskou explozi, měla jsem strach, vyšli jsme ven, abychom se podívali, co se stalo, ale nic jsme neviděli. Nikdy bych si neuměla představit, že tu dojde k atentátu. Silnice zahradily bezpečnostní jednotky, všichni jsme v šoku,“ popsala listu Le Figaro ředitelka hotelu vzdáleného přibližně 100 metrů od továrny. 

Velké riziko havárie

Továrna americké společnosti Air Products patří k průmyslovým objektům řazeným k těm, kde je velké riziko havárie. Je producentem průmyslových plynů, z nichž mnohé jsou výbušné. Tato mezinárodní společnost byla založena v roce 1940, funguje ve více než padesáti zemích světa a zaměstnává více než 21 tisíc lidí. Leží v průmyslové zóně města Saint-Quentin-Fallavier v departementu Isere.

Terč útoku - chemička společnosti Air Products jihovýchodně od Lyonu.

Terč útoku - chemička společnosti Air Products jihovýchodně od Lyonu.

Komplex patří k největším průmyslovým zónám v Evropě, rozkládá se na ploše 1000 hektarů a jde zejména o velké sklady a průmyslové podniky. Je na dobře přístupném místě, protože se nachází poblíž železničního nádraží a lyonského letiště St. Exupéry.

Společnost Air Products sama sebe označuje za největšího producenta vodíku a helia na světě. Spadá pod podniky třídy Seveso, tedy místa, v nichž je vysoké riziko průmyslových havárií. Toto označení se používá od roku 1982 hlavně pro místa, kde se skladují nebezpečné výbušniny nebo chemikálie.

Le Penová chce rozdrtit islamismus

Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová využila pátečního útoku k dalšímu varování před hrozbou islamismu. Politička se vyslovila pro „okamžité“ přijetí „striktních a silných opatření“, jež by „rozdrtila islamismus“. „Velká prohlášení musí teď jít stranou. Pochody, slogany a emocionální výměny názorů musí konečně ustoupit akci. Celé roky se proti islamistickému fundamentalismu nepodniklo zhola nic,“ citoval Le Penovou Le Figaro. 

ÚTOKY ISLAMISTŮ V EVROPĚ (OD 11. ZÁŘÍ):

 • 11. března 2004 - Po sérii pumových útoků v Madridu zemřelo 191 lidí a na 1500 dalších bylo zraněno. Sedm teroristů, včetně údajného šéfa atentátníků Maročana Džamála Ahmidama, spáchalo sebevraždu v dubnu téhož roku při zátahu policistů na jejich úkryt na předměstí Madridu.
 • 7. července 2005 - Série čtyř bombových útoků v centru Londýna si vyžádala 56 mrtvých a na 700 zraněných; tři bomby explodovaly v metru, čtvrtý výbuch byl v dvoupatrovém autobusu. K útokům se přihlásily dvě islamistické skupiny napojené na teroristickou síť al-Káida.
 • 31. července 2006 - Na hlavním nádraží v Kolíně nad Rýnem umístili dva muži výbušniny v zavazadlech do regionálních vlaků směřujících do Dortmundu a Koblence. Časové nálože ale selhaly.
 • 4. září 2007 - Německá policie zatkla při razii nedaleko od Kolína nad Rýnem tři členy takzvané Sauerlandské islamistické skupiny, kteří plánovali v roce 2007 útoky na americké vojáky v Německu. Čtvrtý člen skupiny byl dopaden v Turecku. V roce 2010 byli odsouzeni k pěti až dvanácti letům vězení.
 • 1. ledna 2010 - Dánští policisté zmařili pokus muže ze Somálska zabít autora jedné z kontroverzních karikatur proroka Mohameda, dánského kreslíře Kurta Westergaarda.
 • 11. prosince 2010 - Při dvou explozích na nákupní třídě v centru Stockholmu zahynul sebevražedný atentátník, švédský občan arabského původu. V e-mailu zaslaném před činem zdůvodnil své jednání tím, že Švédsko chrání kontroverzního karikaturistu Larse Vilkse a vojensky se angažuje v Afghánistánu.
 • 24. ledna 2011 - Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo. Při útoku zemřelo 37 lidí a 180 bylo zraněno. Útok se přičítá severokavkazským atentátníkům.
 • 2. března 2011 - Kosovský Albánec v americkém vojenském autobuse na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva vojáky a další dva vážně zranil.
 • 30. prosince 2013 - Exploze bomb na nádraží a v trolejbusu v ruském Volgogradu si vyžádaly celkem 34 obětí. Atentáty jsou přičítány severokavkazským extremistům.
 • 24. května 2014 - Při střelbě v židovském muzeu v centru Bruselu byli zabiti tři lidé a další člověk utrpěl vážná zranění, kterým později podlehl. Nedlouho po činu byl zadržen útočník, Francouz arabského původu Mehdi Nemmouche.
 • 7. ledna 2015 - Střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si vyžádala 12 mrtvých, o den později zahynula při přestřelce jedna policistka, 8. ledna při útoku na obchod s košer potravinami zemřeli další čtyři lidé. Za tři dny zahynulo ve Francii v souvislosti s útoky 17 nevinných lidí a tři pachatelé, které zastřelili zasahující policisté.
 • 15. ledna 2015 - Belgická policie při protiteroristickém zásahu ve městě Verviers zabila dva lidi podezřelé z bezprostřední přípravy teroristického útoku.
 • 14. února 2015 - Při střelbě během debaty o svobodě slova, kterou v Kodani pořádal karikaturista Lars Vilks, zemřel jeden člověk. Následně zaútočil střelec před synagogou v centru dánské metropole, kde zabil druhého člověka. Pravděpodobného útočníka, který se narodil v Dánsku palestinským rodičům, zastřelili při pátrání po pachatelích policisté.
 • 26. června 2015 - Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si vyžádal atentát v průmyslovém závodě u Lyonu na jihovýchodě Francie. Policie už podle médií zatkla muže, který je z útoku podezřelý. Muž podle svědků držel před explozí islamistickou vlajku, na místě se našla oddělená lidská hlava.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.