Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Aura absolutní moci, paranoia a obdiv národa. Je Putin novým Stalinem?

Vladimír Putin

  18:10
MOSKVA - Co mají společného Vladimir Putin a Josef Stalin? Tyto dva ruské vůdce od sebe dělí desetiletí, přesto mnozí považují prvního z nich za prvního skutečného následovníka toho druhého. Sklony k paranoie, mystická aura absolutní moci a obdiv národa, pramenící ze strachu a fascinace zároveň, tvoří jen zlomek podobností, které spolu sdílejí.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

Stalin vytvořil stát, který byl šitý na míru jeho osobnosti, obsesím a paranoiám. Zároveň mistrně využíval znalosti ruské povahy a vytvořil tak ovzduší loajality a strachu. Zástupy jeho obdivovatelů poukazují právě na jeho schopnost efektivně řídit obří Sovětský svaz a přezdívají mu „efektivní manažer“.

Putinova popularita strhla rekordy. Vládci Kremlu věří téměř 90 procent Rusů, tvrdí průzkum

Nikdo z těch, kteří se po něm postavili do čela Sovětského svazu nebo posléze Ruské federace, mu nebyl podobný. Ruští vůdcové byli často extrovertní, otevřeně narcisistní a přehnaně aktivní ješitové, které více než záležitosti státu zajímalo sbírání nejrůznějších titulů a medailí. Působili dojmem prostých mužů, chyběla jim aura tajemství, absolutní moci a všemohoucnosti, kterou se vyznačoval právě Stalin.

Mnoho sovětských vůdců veřejně prohlašovalo, že hrůzy stalinismu se už nikdy nebudou opakovat. Přesto dnešní Rusko funguje podobným způsobem, jako za Stalinovy vlády. Politický systém se příliš nezměnil, tajné služby střídají jména, ale jejich funkce a pravomoci zůstávají do značné míry stejné. A právě v této situaci se chopil moci muž, kterého mnozí považují za prvního důstojného Stalinova nástupce. Vladimir Putin.

Měkký hlas talentovaného rozvědčíka

Kyiv Post připomíná, že už v počátcích své kariéry projevoval tehdy ještě neznámý rozvědčík KGB Vladimir Putin neobyčejné schopnosti. Díky svému tajnůstkářství, opatrnosti a decentnímu vystupování si kolem sebe vytvořil téměř až mystickou auru, která mnoho lidí fascinovala.

Ruský prezident Vladimir Putin působí na veřejnosti civilně a uměřeně.

Měkký hlas, klidný projev a lhostejnost k nablýskaným metálům tento dojem ještě více přiživují. Putin se na veřejnosti prezentuje spíše jako odměřený ředitel nadnárodní společnosti, než velký vůdce. Na rozdíl od Nikity Chruščova nebo Michaila Gorbačova nikdy neprojevuje otevřeně emoce nebo nadšení, čímž imponuje tendenci ruské společnosti k uzavřenosti a jisté apatii.

Všichni prezidentovi muži

Stejně jako v případě Stalina nepochází jeho moc z úřadu, ale čistě z jeho osoby. Putin je mocný zkrátka proto, že je Putinem. Mohl si tak dovolit nakrátko udělat prezidentem svého spojence Dmitrije Medveděva, aniž by tím přišel byť jen o zlomek svého vlivu. Je to přesný opak Chruščovovy tendence upevňovat svou moc hromaděním úřadů. Chruščov byl v jedné chvíli prezidentem, premiérem a předsedou strany zároveň.

Ale tady podobnosti nekončí. Stejně jako Stalin je Putin vzrůstem spíše malý a nerad má ve svém okolí muže, kteří jsou vyšší než on. Stalina bylo také většinou možné vidět pouze v doprovodu lidí menších nebo stejně velkých. 

Dokud bude Putin v Kremlu, naše vztahy se nezlepší, říká šéf Pentagonu

Putin se také po Stalinově vzoru rád obklopuje poskoky, Dmitrij Medveděv je zřejmě tím nejvýraznějším příkladem. Putin také sdílí Stalinovu paranoiu a strach o vlastní život. Má strach z atentátů a klade velký důraz na osobní ochranu. Minulý rok na schůzce G20 v australském Brisbane se údajně dokonce odmítl dotknout jakéhokoli servírovaného jídla ze strachu, že bude otráven.

Putin je také stejně nepředvídatelný, jako byl Stalin. Svá rozhodnutí si nechává pro sebe do poslední chvíle a často tak překvapuje i své nejbližší spojence. Rozhodnutí dosadit Medveděva do úřadu prezidenta v roce 2008 nebo rozhodnutí se do úřadu vrátit v roce 2012 bylo v obou případech náhlé a jeho spolupracovníky zaskočilo.

Působivost osamělého jezdce

Žádný kladný hrdina, vysvětlil Forbes žebříček. Putin je opět mocnější než Obama

Rusové jsou Putinem fascinováni stejně, jako byli lidé v Sovětském svazu fascinováni Stalinem. To je zřejmě největší rozdíl mezi ním a předchozími ruskými vůdci. Lidé s nadšením přijímají zavádění starých pořádků z dob sovětské éry a vítají prezidentovo volání po obětování osobních svobod a ekonomického pohodlí ve prospěch státu. I když není vlastně vůbec jasné, čeho se snaží touto politikou dosáhnout.

Vladimir Putin jako osamělý jezdec.

Vladimir Putin se Stalinem sdílí mnoho osobnostních rysů, ale je také tvarován svým úřadem. Díky téměř neomezené moci, patolízalství svých spolupracovníků a izolaci v Kremlu se Stalinovi podobá čím dál tím více. Navíc je prvním ruským prezidentem, který nemá ženu. Jeho osamělá jízda prázdnými ulicemi Moskvy po inauguraci v roce 2012 vyvolávala u přihlížejících strach a fascinaci zároveň.

Nikdo nedovede odhadnout, zda se z Putina stane stejný vraždící maniak, jakým byl Stalin. Jedna věc je ale zřejmá: i pokud by se jím stal, národ by ho milovat nepřestal.

Stalin je pro mnoho Rusů stále hrdinou. Žena v Sevastopolu oslavuje připojení Krymu k Rusku, snímek z roku 2014.

Autor: