22. února 2019 10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australan, který najel do lidí v Melbourne, dostal doživotí. Nebyl vyšetřován za terorismus

Australská policie. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australská policie. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

CANBERRA K doživotnímu trestu vězení byl v pátek odsouzen Australan, který v roce 2017 vjel v centru druhého největšího australského města Melbourne do davu lidí, šest osob zabil a 27 zranil. Oznámil to nejvyšší soud australského státu Viktorie. Případ nebyl vyšetřován jako terorismus.

V lednu 2017 tehdy šestadvacetiletý mladík James Gargasoulas ukradl auto a na rušné ulici v Melbourne se vřítil do chodců. Následně se snažil z místa činu ujet, v čemž mu zabránila policie. Obětí útoku se stalo šest lidí včetně tříměsíčního dítěte a desetileté dívky. Policii byl pachatel již před tímto činem znám kvůli násilnostem vůči rodinným příslušníkům a problémům s drogami.

V listopadu australský soud shledal Gargasoulase vinným z šesti vražd. Pachatel podle lékařů trpí paranoidní schizofrenií, byl ale shledán schopným absolvovat soudní proces.

Soudce Mark Weinberg v pátek ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že pachatelovo jednání bylo úmyslné a nebylo důsledkem jeho duševní nemoci. „Věděl jste velmi dobře, co děláte,“ řekl.

Za každou ze šesti vražd dostal Gargasoulas u soudu v Melbourne doživotní trest. Propuštěn může být nejdříve po 46 letech, uvedla s odvoláním na soud agentura Reuters.

„Byl to jeden z nejhorších případů masových vražd v australské historii,“ konstatoval soudce Weinberg. „Hrůza z toho, co jste spáchal, hluboce ovlivnila životy mnoha lidí, kteří byli onoho dne přítomni v Bourke Street a buď byli svědky vašich činů, nebo jejich následků,“ dodal.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.