13. listopadu 2018 8:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australan, který vjel do davu lidí v Melbourne, je usvědčen z šesti vražd

Australská policie, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australská policie, ilustrační foto. | foto: Reuters

Melbourne  Z vraždy šesti lidí shledal v úterý soud vinným 28letého Australana, který v loni v lednu vjel do davu lidí v centru Melbourne. Na svědomí má James Gargasoulas podle poroty také 27 zraněných, informovala v úterý agentura Reuters. Trest, který si bude muset usvědčený muž odpykat, vynese soud později.

Tehdy šestadvacetiletý mladík najel v lednu 2017 ukradeným vozem do lidí na rušné ulici v centru druhého největšího australského města Melbourne. Následně se snažil z místa činu ujet, v čemž mu zabránila policie. Obětí útoku se stalo šest lidí včetně teprve tříměsíčního dítěte a desetileté dívky.

Obžalovaný u soudu prohlásil, že se cítí být nevinen, neboť je prý kvůli závislosti na drogách psychicky nemocný. Před činem si údajně aplikoval pervitin.

Porota se v úterý nicméně po poradě, která netrvala ani hodinu, shodla na tom, že Gargasoulas jednal úmyslně, a shledala jej vinným mimo jiné z šesti vražd.

Útok z loňského ledna se odehrál nedaleko místa, kde v pátek zabil muž původem ze Somálska jednoho člověka a další dva těžce zranil. Na rozdíl od Gargasoulasova případu je incident z minulého týdne vyšetřován jako teroristický čin. Jeho pachatel, 30letý Hassan Khalif Shire Ali, podlehl ale ještě v den útoku v nemocnici střelnému zranění.

ČTK