Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Austrálii po dvou týdnech našli ztracenou čtyřletou holčičku. Ve vazbě je 36letý muž

Svět

  11:45
V Austrálii se podařilo najít čtyřletou holčičku, která před dvěma týdny zmizela ze stanu v kempu na západě země. Podle policie je „naživu a v pořádku“. Cleo Smithovou hledali členové bezpečnostních složek i místní lidé. V souvislosti s jejím zmizením je ve vazbě 36letý muž, napsala australská média.

Policisté našli dívku dnes brzy ráno místního času v domě v pobřežním městě Carnarvon, zhruba 100 kilometrů jižně od místa, kde s rodinou kempovala. Podezřelý i rodina ve zhruba pětitisícovém Carnarvonu bydlí. Muž, kterého policie nyní vyslýchá, ale na rodinu patrně nemá žádné vazby.

„Byla tu informace, kterou jsme se podrobněji zabývali. Sledovali jsme hodně forenzních stop a vedlo nás to k určitému domu,“ uvedl komisař státu Západní Austrálie Chris Dawson. Policisté do zamčeného domu vrazili v noci na úterý a dívku našli samotnou v jednom z pokojů.

„Jeden z policistů ji vzal do náruče a zeptal se jí, jak se jmenuje. Odpověděla: ‚Jmenuju se Cleo‘,“ popsal nalezení dívky v omšelé budově na předměstí Carnarvonu místním médiím Dawsonův zástupce Col Blanch. Krátce poté se holčička shledala se svou matkou a nevlastním otcem.

Dívku její rodiče naposledy viděli v rodinném stanu okolo 1:30 místního času 16. října v kempu Blowholes Shacks zhruba 900 kilometrů severně od Perthu. Když se rodiče probudili, už ve své části stanu, který sdílela s mladší sestrou, nebyla.

Policie původně pracovala s předpokladem, že dívka ze stanu odešla sama. Podnikla proto v odlehlé oblasti, která je známá mořskými jeskyněmi, lagunami a přírodními vodotrysky, rozsáhlou pozemní i leteckou pátrací operaci. Stále více důkazů ale podporovalo verzi, podle níž byla dívka unesena. V místě, kde se kemp nachází, bylo mimo jiné 16. října brzy ráno vidět rychle odjíždějící auto. Zip stanu byl navíc otevřený až do výšky, na který by čtyřletá dívka sama nedosáhla.

Experti následně prozkoumali dům rodiny v Carnarvonu, aby zjistili, jestli někdo holčičku již dříve nesledoval a nepokusil se vloupat dovnitř. Australská policie rovněž nabídla milion australských dolarů (zhruba 16 milionů korun) tomu, kdo jí o dívce předá jakékoliv informace.

Zástupce komisaře Blanch uvedl, že policisté prověřili tisíce informací a že jejich práce připomínala „hledání jehly v kupce sena“. „(V úterý) pozdě večer jsme tu jehlu našli a Cleo zachránili,“ řekl. Podle policie se klíčová informace týkala automobilu. Televize ABC také uvedla, že podezřelý byl nedávno spatřen jedním ze sousedů, jak kupuje pleny. „Nechápali jsme, pro koho by je mohl potřebovat,“ prohlásil soused, který muže označil za samotáře.

Policejní komisař Dawson řekl, že se při sledování videa zachycujícího nalezení dívky čtveřicí policistů rozplakal. „Neovládl se a plakal, což u se u takového ostříleného policisty hned tak nevidí,“ prohlásil policejní komisař státu Nový Jižní Wales Mick Fuller.

„Jsou to úžasné, úlevné zprávy. Cleo Smithovou našli a je doma v bezpečí a zdravá. Naše modlitby byly vyslyšeny,“ napsal na twitteru australský premiér Scott Morrison.

Autoři: ,