23. února 2015 9:46, aktualizováno  10:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Austrálie se bojí terorismu. Zpřísní podmínky pro imigranty

Policie v Sydney uzavřela celé okolí kavárny, kde neznámí útočníci drží rukojmí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie v Sydney uzavřela celé okolí kavárny, kde neznámí útočníci drží rukojmí. | foto: APČTK

SYDNEY Austrálie v boji proti extremistům a domácímu terorismu zpřísní imigrační legislativu a zakročí proti skupinám podněcujícím k nenávisti. Oznámil to v pondělí podle agentury AP australský premiér Tony Abbott.

Austrálie by mohla mimo jiné odmítat vyplácet sociální dávky lidem, kteří představují potenciální hrozbu, mohla by odnímat australské pasy osobám s dvojím občanstvím a omezit podezřelým cestování do zahraničí.

„Ohrožení terorismem v Austrálii sílí,“ prohlásil Abbott. „Počet zahraničních bojovníků roste, počet sympatizantů extremistů roste a počet potenciálních teroristů, včetně mnoha takových, kteří žijí mezi námi, roste také,“ prohlásil šéf australské vlády.

Podle Abbotta bojuje nejméně 90 Australanů po boku radikálů v Sýrii a v Iráku a 30 se jich už vrátilo. Kromě toho prý v Austrálii působí 140 aktivních podporovatelů džihádistů.

Abbott protiteroristickou strategii odhalil více než dva měsíce po útoku na kavárnu v Sydney, kde íránský uprchlík déle než půl dne zadržoval 17 lidí. Při konečném zásahu policie přišli o život tři lidé, včetně radikalizovaného muslimského únosce íránského původu Mana Monise.

ČTĚTE TAKÉ:

Abbott přiznal, že Monisovi nemělo být nikdy dovoleno vstoupit do Austrálie, neměl být propuštěn na kauci v případu, v němž byl obviněn z podílu na vraždě své bývalé manželky a nemělo mu být umožněno dostat se ke střelné zbrani.

Opatření oznámená v pondělí zahrnují odebírání australského občanství osobám s dvojím občanstvím bojujícím po boku teroristických organizací v zahraničí, zrušením sociálních dávek a konzulárních služeb osobám zapleteným do teroristické činnosti i zásahy proti „kazatelům nenávisti“ nebo proti skupinám podněcujícím náboženskou nebo rasovou nenávist.

Australská vláda loni v září zvýšila úroveň varování před terorismem v reakci na hrozbu ze strany domácích podporovatelů takzvaného Islámského státu. Mluvčí IS Abú Muhammad Adnání tehdy vyzval k útokům ve světě, přičemž zvlášť jmenoval Austrálii.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.