Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Austrálie kvůli viru zavře hranici mezi dvěma nejlidnatějšími státy. Poprvé po sto letech

Testování na koronavirus - ilustrační foto. foto: ČTK

Canberra - Australské úřady v úterý kvůli pandemii covidu-19 poprvé po zhruba 100 letech uzavřou hranici mezi dvěma nejlidnatějšími státy Victoria a Nový Jižní Wales. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil premiér státu Victoria Daniel Andrews.
  15:32aktualizováno  15:51

Místní úřady k podobnému kroku přistoupily naposledy v roce 1919 během pandemie španělské chřipky. „Je to chytré rozhodnutí, správné rozhodnutí v této době, vzhledem k výzvám, jimž čelíme při zadržování tohoto viru,“ řekl Andrews novinářům. 

Ztraceného chlapce s autismem našli dobrovolníci na Hoře zklamání, strávil dvě noci v pustině

Rozhodnutí uzavřít hranice učinil společně s australským premiérem Scottem Morrisonem a premiérkou Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianovou. Hranice Victorie s jediným dalším sousedem Jižní Austrálií je uzavřena již delší dobu.

V hlavním městě Victorie Melbourne v posledních dnech rychle roste počet infikovaných. Místní úřady proto zavedly přísné společenské restrikce na 30 předměstích a uvalily úplnou karanténu na devět velkých bytových domů. 

Vězení jako trest za porušení opatření

Victoria, která má 6,5 milionu obyvatel, za neděli oznámil 127 nových případů koronaviru, což je nejvíce za den od začátku pandemie. Po více než dvou týdnech také zaregistroval zemřelého s covidem-19. V Austrálii tak nyní evidují 105 obětí nákazy.

Možností, jak přejít hranice mezi oběma státy po pozemní komunikaci, je 55. Ty zahrnují čtyři velké dálnice, 33 mostů a dvě vodní trasy. Obyvatelé, kteří budou muset nezbytně překročit hranice, si pak musí zažádat o povolenku.

Při návratu ze státu Victoria pak budou muset příchozí do povinné dvoutýdenní karantény. Za porušení bezpečnostních opatření hrozí pokuta a šestiměsíční pobyt ve vězení. 

Pětadvacetimilionová Austrálie je ve srovnání s řadou dalších zemí pandemií zasažena jen mírně, koronavirus se tam zatím prokázal u necelých 8500 lidí. Rozmach nákazy v Melbourne však vzbudil obavy z možného nekontrolovaného šíření nemoci. Země za poslední týden registrovala 109 případů denně, v prvním červnovém týdnu to přitom bylo devět případů.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...