Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Australské Sydney dál uvolňuje koronavirová opatření, Auckland zůstává zavřený

Zaměstnanci slaví znovuotevření sydneyského akvária Sea Life (14. října 2021) foto: Reuters

Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se po téměř čtyřech měsících distanční výuky vrátily do škol. Další uvolnění opatření proti šíření koronaviru umožnila vysoká proočkovanost obyvatel Sydney. Naopak největší novozélandské město Auckland zůstane ještě další dva týdny v karanténě.
  7:54

V Sydney byla v pondělí obnovena prezenční výuka ve školkách, v prvních třídách a také v závěrečných ročnících středních škol, v nichž se žáci připravují na maturitu. Všichni ostatní studenti se budou moci vrátit do tříd příští týden.

Čtyřměsíční přísná koronavirová uzávěra skončila v Sydney před týdnem po naočkování 70 procent obyvatelstva. Plně očkovaní obyvatelé státu Nový Jižní Wales nyní mohou opouštět své domovy z jakéhokoli důvodu, včetně návštěvy restaurace, nákupního centra, kina či posilovny. V pondělí se otevřely pro sedící hosty také noční kluby.

Přísná uzávěra naopak potrvá v novozélandském Aucklandu další dva týdny. Karanténa trvá již dva měsíce, přestože denní přírůstky počtu lidí nakažených koronavirem se pohybují v řádu desítek případů a 70 procent obyvatel je již plně očkováno proti nemoci covid-19, informoval list The Guardian.

„Pokud se nám podaří udržet nízká čísla, zatímco budeme očkovat, potom snáz po uvolnění omezení udržíme covid pod kontrolou,“ podotkla premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová.

Novému Zélandu se daří s koronavirem zatím úspěšně bojovat, od počátku pandemie eviduje pětimilionová země 4992 případů infekce a 28 úmrtí. Děje se tak ale za cenu uzavření hranic a tvrdých lockdownů. Za posledních 24 hodin Nový Zéland zaznamenal 60 nových případů nákazy koronavirem.

V pátek skončí lockdown také v Melbourne, které je hlavním městem státu Viktorie. Během několika následujících dní by i v tomto státě mělo mít dvě dávky vakcíny 70 procent lidí. Nynější uzávěra v Melbourne trvá od 5. srpna a je již šestou za dobu pandemie covidu-19, připomíná agentura Reuters.

Austrálie, která má zhruba 25 milionů obyvatel, registruje od začátku pandemie asi 143.000 případů nákazy a 1531 úmrtí spojených s covidem-19. To je podstatně méně, než zaznamenala řada jiných států s vyspělými ekonomikami.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat