Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Austrálie už má za sebou první svatby homosexuálních párů

Svět

  7:25
SYDNEY - První homosexuální manželský pár v Austrálii v sobotu utvořily 31letá Lauren Priceová a 29letá Amy Lakerová ze Sydney. Jejich svatba před 65 hosty se konala osm dní poté, co vstoupil v platnost zákon umožňující sňatky párů stejného pohlaví, napsal zpravodajský server news.com.au.

Kluci, co se mají rádi. foto: Hynek GlosLidové noviny

Zájemci o uzavření homosexuálních sňatků musí v Austrálii po podání žádosti projít měsíčním čekacím obdobím, Priceová a Lakerová však dostaly výjimku, neboť rodina starší z nevěst přicestovala na obřad z Evropy už tento víkend. Své „ano“ si řekly pod květinovým obloukem v Macarthurově parku v Camdenu jižně od Sydney.

Měsíční čekání bylo z podobných důvodů prominuto také Amy a Elise McDonaldovým, které se rovněž v sobotu vzaly v Melbourne. Už v neděli je budou následovat Anne Sedgwicková a Lyn Hawkinsová, které spolu žijí dlouhých 40 let. Výjimka z čekací lhůty jim byla udělena vzhledem k tomu, že 85letá Hawkinsová je v konečném stádiu boje s rakovinou vaječníků.

„Anne mě v průběhu toho všeho silně podporovala a to, že se vezmeme, je její způsob, jak říct ‚pojďme to konečně udělat‘,“ řekla Hawkinsová.

Homosexuální páry, které nedostaly speciální povolení, si budou muset na stvrzení svých partnerství počkat nejméně do 9. ledna. Zájem o využití nové možnosti je velký a například radnice města Sydney po schválení zákona o sňatcích osob stejného pohlaví oznámila, že po Novém roce na 100 dní poskytne k obřadům své prostory bezplatně.

Autor: