Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Austrálie vyšetřuje, kdo schoval do jahod v obchodech jehly

Jahody - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jahody - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Sydney Austrálie zahájila vyšetřování, kdo ukryl šicí jehly do jahod, které skončily na pultech obchodů v šesti australských státech a teritoriích. Po konzumaci jahody s jehlou skončil jeden muž v nemocnici. Zdravotní úřady vyzvaly obyvatele, aby jahody před spotřebou překrajovali, informoval v pondělí zpravodajský server BBC.

Z obchodů se nyní stahuje několik značek a největší novozélandský řetězec už preventivně zastavil dovoz jahod. Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt nařídil Úřadu pro bezpečnost potravin Austrálie a Nového Zélandu, aby případ vyšetřil. „Jde o velmi zlovolný zločin a útok na veřejnost,“ řekl Hunt.

Případ vyšetřují i místní úřady, ale zatím nebyl zjištěn žádný podezřelý. Jehly v jahodách se nejprve objevily minulý týden v Queenslandu, a poté se rozšířily do Nového Jižního Walesu, Viktorie, Teritoria hlavního města Austrálie, Jižní Austrálie a Tasmánie.

Pěstitelé i policie už naznačili, že některé případy mohli spáchat napodobovatelé původního pachatele. Podle queenslandského Svazu pěstitelů jahod mohl jehly do plodů zapíchat „nespokojený zaměstnanec“. Policie nicméně uvedla, že je příliš brzy na podobné spekulace.

Obavy z napíchaných jehel postihly nejméně šest značek v době vrcholící sezóny australských jahod: Berry Obsession, Berry Licious, Love Berry, Donnybrook Berries, Delightful Strawberries a Oasis.

Server BBC připomněl, že kauza může způsobit ztráty australským pěstitelům jahod. V pondělí například oznámili dva největší distributoři jahod na Novém Zélandu, že zastavili dovoz jahod z Austrálie.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!