Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australská Canberra zrušila kvůli požárům novoroční ohňostroje, zemi trápí extrémní teploty a sucho

Požáry v Austrálii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požáry v Austrálii. | foto: ČTK

Sydney Australská metropole Canberra kvůli trvajícímu suchu a požárům zrušila novoroční ohňostroje. Ohně, s nimiž se Austrálie potýká několik týdnů, už zabily deset lidí a zničily zejména na jihovýchodě země 1000 domů. Nejhůře postižený je stát Nový Jižní Wales, kde nyní hoří na stovce míst a 43 z těchto požárů stále nejsou po kontrolou.

Na dvojnásobek běžných letních hodnot se vyšplhala teplota v Tasmánii. V jejím středisku Hobartu v pondělí naměřili 40,8 stupně Celsia.

Meteorologická služba oznámila, že padne prosincový rekord. Podle meteorologa Luka Johnstona přivádí horký vzduch do Tasmánie z kontinentu silný severní vítr. V Hobartu bývá v tuto roční dobu v průměru 20 stupňů Celsia.

V Sydney, které je hlavním městem Nového Jižného Walesu a jež několik týdnů dusí požáry v blízkém okolí, se rozpoutala debata o vhodnosti pořádat novoroční ohňostroj. Městská rada k němu dala souhlas, ale hasičská služba upozornila, že pokud bude vyhlášen stav katastrofy, bude ohňostroj zrušen. 

Pondělní požár v Melbourne.
Stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě Austrálie ve čtvrtek vyhlásil kvůli...

Ohňostroj v Sydney je oblíbenou atrakcí, která do tamního přístavu přiláká i milion lidí a ekonomice státu přináší značné peníze. Podívanou v Sydney každoročně v televizích na celém světě sleduje miliarda lidí.

Premiér Scott Morrison v neděli prohlásil, že by se ohňostroj konat měl, protože tím dá Austrálie najevo svou odolnost. Vicepremiér Nového Jižního Walesu John Barilaro je ale toho názoru, že by ohňostroj měl být zrušen. „Riziko je příliš velké a musíme brát ohled také na vyčerpané dobrovolníky,“ řekl s odkazem na lidi, kteří se podílejí na hašení požárů. Předměstí Parramatta na západě aglomerace Sydney se rozhodlo svého ohňostroje vzdát.

Pod petici požadující zrušení ohňostroje s tím, že ušetřené prostředky by posloužily k hašení požárů, se podepsalo už čtvrt milionu lidí, uvedl server BBC News.

Také úřady v Canbeře ohňostroj zrušily a organizátoři novoročních oslav upozornili, že zrušeny mohou být i venkovní koncerty.

Velké problémy jsou dál kvůli nekontrolovaným požárům i ve státě Viktorie. V jeho hlavním městě Melbourne je v pondělí 41 stupňů Celsia a úřady nařídily evakuaci tisíců lidí. V turisty navštěvované oblasti East Gippsland na východě státu se evakuace týká 30 000 lidí. Andrew Crisp z úřadu pro mimořádné události řekl, že ti, kdo příkazu k evakuaci neuposlechnou, se mohou ocitnout v situaci, kdy už nebudou moci uprchnout a nebude možné jim pomoci. Úřady v Melbourne, druhém největším městu země, vybídly podle agentury AFP k evakuaci na 100 000 lidí.

Ve státu Nový Jižní Wales přišel o život dobrovolný hasič a další dva utrpěli popáleniny poté, co se v prudkém větru převrátil jejich kamion, zatímco se pokoušeli uhasit plameny u města Albury. Podle BBC je to třetí dobrovolný hasič, který zahynul v této sezoně požárů. Dva jiní dobrovolní hasiči, oba otcové malých dětí, zemřeli 19. prosince při hašení požáru poblíž Sydney. Celkově si od září požáry vyžádaly deset životů, zničily tisícovku domů a poničily plochu tří milionů hektarů, odpovídající rozloze více než třetiny Česka.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...