29. června 2017 7:38, aktualizováno  10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papežův finanční tajemník je v Austrálii obviněn ze sexuálního zneužívání dětí

Kardinál George Pell (snímek z roku 2008). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál George Pell (snímek z roku 2008). | foto: ČTK

SYDNEY Australská policie ve čtvrtek obvinila hlavního finančního poradce papeže Františka, kardinála George Pella ze sexuálního zneužívání dětí. Toho se bývalý arcibiskup australského Melbourne a Sydney podle úřadů dopustil v 70. letech. Papež Pella uvolnil dočasně z funkce, aby se mohl obviněním v domovině bránit.

Podle policie státu Victoria podalo na Pella, který nyní vede vatikánské ministerstvo hospodářství, stížnost mnoho poškozených.

Pellovu pověst dlouhodobě poškozovala už obvinění, že postupoval nesprávným způsobem při případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup Melbourne a později Sydney.

Sydneyská arcidiecéze v první reakci uvedla, že Pell, který by před soudem v Melbourne měl stanout již 18. července, obvinění ostře popírá. Pell se podle arcidiecéze hodlá co nejdříve vrátit do Austrálie, aby mohl očistit svoje jméno.

Policie již vyslýchala Pella loni v říjnu. Vycházela z obvinění, která proti němu vznesli první dva muži. Ti tvrdí, že jim Pell v 70. letech sahal ve veřejném bazénu na genitálie.

ČTK