Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Australská policie prý šikanuje ženy na veřejnosti. Osobní prohlídky jsou podle stížnosti traumatizující

Svět

  16:32
Sydney/Praha - Oficiální zpráva dokumentuje „ponižující“ osobní prohlídky k detekci přítomnosti drog. Ty měla, především na hudebních festivalech, provádět australská policie. V jednom případě měli muži zákona během prohlídky tohoto charakteru požádat ženu, aby si vyjmula tampon venku před kasinem v Sydney. Podobné incidenty byly zdokumentovány i ve zprávě o pochybení policejních sil Nového Jižního Walesu.

Australská policie v Sydney (ilustrační foto). foto: Reuters

Zpráva Komise pro prosazování práva v Novém Jižním Walesu uvedla, že žena byla o nezvyklou věc požádána během osobní prohlídky před kasinem v Sydney v lednu minulého roku. Žena si totiž měla na veřejnosti vyjmout tampon.

Komise se zabývala chováním policie při osobních prohlídkách především na hudebních festivalech po sérii stížností a upozornění tamními médií. Informoval o tom server SkyNews.com.

‚Revoluce‘ ve Skotsku. Stát bude poskytovat ženám tampony a vložky zdarma

Komise obdržela stížnosti od čtyř žen. Incidenty se měly stát na akci Hidden Music Festival, Secret Garden Music Festival či u zmíněného podniku Star Casino v Sydney. Ženy byly prohledávány v důsledku reakcí psů speciálně vycvičených pro detekci drog.

Při prohlídce na uskutečněné 2. března 2019 na akci Hidden Music Festival v olympijském parku v Sydney měla být žena donucena k tomu, aby si dřepla a zakašlala, ovšem bez řádného soukromí. Nebyly u ní nalezeny žádné nelegální drogy, policisty ale byla zadržována více než hodinu. Poté byla z festivalu vykázána. Komise pro prosazování práva si myslí, že se jí policie měla omluvit.

Svlékání, ponižování a nakonec vykázání z festivalu

V únoru téhož roku, opět na hudební akci konané asi 55 kilometrů od Sydney, měla jiná žena ze sebe strhnout kalhotky a ohnout se. Její rodiče incident popsali jako „ponižující čin.“ Podle jejich slov se policista choval neprofesionálně a měl se jí vysmívat. Znovu, jako u předešlého případu, se přítomnost drog neprokázala.

Extáze, pervitin či kokain u ‚Mácháče‘. Policie na hudebním festivalu objevila drogy u 65 lidí

Na „půlnočním mafiánském hudebním festivalu“ v květnu 2019 se objevily zprávy, že dva účastníci, z nichž alespoň jedna byla žena, byli prohledáni „ponižujícím“ způsobem, a poté byli z akce vyhozeni, přestože u nich nebyly nalezeny žádné drogy. O rok dříve byla ze stejného festivalu vykázána osmnáctiletá dívka, která zkušenost s tamní policií popsala jako „traumatizující“.

Pátrání zahrnující žádost o odstranění tamponu před budovou kasina v Sydney bylo vyšetřováno policejním velitelstvím profesionálních standardů Nového jižního Walesu. Podle policejního vyšetřování, které však nebylo sledováno Komisí pro vymáhání práva, prý došlo k „nejasnostem o tom, zda důstojníci jednali při aktu zákonně“.

Podle práva mohou policejní pracovníci vyžadovat, aby se „osoba při osobní prohlídce svlékla, a oni tak mohli zkoumat tělo, nikoliv ale tělní dutiny“.  Rovněž musí požádat osobu o spolupráci, musí ji informovat o tom, proč osobní prohlídku provádějí a učinit tak co „nejméně invazivním způsobem proveditelným za daných okolností“.

Jak píše server Dailymail.co.uk, policisté se však stále řídí doslova současnými pokyny pro prohledávání osob, kdy mohou požádat, aby si „osoba dřepla, zvedla prsa, roztáhla hýždě nebo otočila své tělo“.

Příručka pro prohledávání osob se má ale v nejbližší době aktualizovat.

Autoři:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...