Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australská zoo zachránila zvířata před požárem. Její ředitel si vzal domů opice i tygra

Tygr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr | foto: Reprofoto

Nový Jižní Wales Australská zoo v Novém Jižním Walesu zachránila všechna svá zvířata před rozsáhlým požárem. Stalo se tak díky heroickým výkonům zaměstnanců i jejímu řediteli, který si k sobě domů vzal několik exotických zvířat včetně opic, pand a jednoho tygra.

“Bylo to jako armageddon,” popsal deníku New York Post ředitel zoo Chad Staples situaci během vypuknutí ohně. Zoologická zahrada Mogo se nachází na jižním pobřeží Austrálie a právě tato oblíbená turistická lokalita je v poslední době tvrdě zasažena lesními požáry. Ohně si již vyžádaly sedm mrtvých a tisíce lidí musely být evakuovány ze svých domovů.

Najednou byla tma

V zoo je umístěných téměř 200 zvířat, včetně vzácných druhů jako je tygr sumaterský nebo nosorožec bílý. Zaměstnanci byli díky přesně vypracovanému evakuačnímu plánu schopni všechny z nich zachránit. Všechna zvířata byla včas pochytána; větší z nich, jako žirafy a zebry, pracovníci umístili do bezpečných vnitřních pavilonů. Řadu menších zvířat si pak zaměstnanci vzali k sobě domů. Právě Staples u sebe dočasě ‘ubytoval’ opice, červené pandy a tygra. “V tento okamžik jsou zvířata všech druhů ve všech pokojích mého domu, a všechny jsou v bezpečí...neztratili jsme jediný zvířecí život”, sdělil Staples australským médiím.

Zoo v úterý zveřejnila záběry hořících výběhů. “Nejděsivější bylo, jak rychle vítr postupoval. Najednou byla tma jako o půlnoci, což byl opravdu strašidelný pocit”, řekl zaměstnanec zoo. Hašení ohně na 65 akrech venkovního výběhu pak trvalo několik hodin. Zvířata mají dostatek krmení i hektolitry vody, připravené na případ požáru.

31.prosince 2019 v 21:45, příspěvek archivován: 02.ledna 2020 v 14:59

#Mogo wildlife park team bravely continued to fight fires overnight #nswfires https://t.co/gu3lRD3et5

Záchrana zoo je jednou z mála pozitivních zpráv z Austrálie. Podle hasičů z Nového Jižního Walesu bylo v ohni zničeno již 1298 domů a požár zasáhl území o rozloze téměř 10 milionů akrů. Australská fauna je ve zdevastovaném stavu. Internetem kolují tragické záběry na prchající klokany a papoušky kakadu padající vedrem ze stromů. Požáry také zabily téměř 30% populace medvídka koaly, který je zvláště ohrožený kvůli své pomalé rychlosti a stravě založené výlučně na eukalyptových listech.

31.prosince 2019 v 04:20, příspěvek archivován: 02.ledna 2020 v 14:58

VIDEO: Heartbreaking footage of kangaroos fleeing has been captured in Monaro, NSW, as bushfires close in. For more fire updates: https://t.co/m3qKpIZsu5 https://t.co/Jo6MDtuygC

Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

Heartbreaking footage of kangaroos fleeing has been captured in Monaro, NSW, as bushfires close in. For more fire updates: https://t.co/m3qKpIZsu5 https://t.co/Jo6MDtuygC

Zatímco 200 zvířat z jihoaustralské zoo přežilo, 500 milionů ptáků, savců a ještěrů se stalo podle odhadů australských ekologů obětí požárů, které zemi sužují od září loňského roku.

,
Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...