14. srpna 2019 9:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za pašování spermatu divočáků na 3 roky do vězení. Australští chovatelé chtěli šlechtit vepře

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Perth (Austrálie) Dva australské chovatele vepřů čeká vězení - jednoho na dva roky a druhého na tři. Přísný trest dostali za opakované pašování spermat dánských divokých prasat do Austrálie v lahvích od šamponu. Podle agentury DPA to ve středu oznámilo australské ministerstvo zemědělství.

Soud v západoaustralském městě Perthu oba podnikatele potrestal za porušení dovozních předpisů, které jsou v Austrálii velmi přísné v zájmu prevence proti morovým epidemiím a dalším nemocem. Uznal je vinnými z toho, že po několik let (2009-2017) opakovaně pašovali z Evropy do Austrálie prasečí spermata, která pak také použili v chovu. Odsouzení chtěli sperma využít ke genetickému šlechtění prasat a získat tak nekalou výhodu nad konkurencí.

Součástí trestu je i pokuta uložená společnosti obou provinilců ve výši v přepočtu kolem devíti milionů korun. Firma je podle DPA již v úpadku.

V Austrálii je podle tamního ministerstva zemědělství více než 2500 chovných farem prasat.

ČTK

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.