Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Australské městečko jako první na světě zakázalo prodej balené vody

Svět

  7:51
Asi dvoutísícové městečko Bundanoon v australském Novém Jižním Walesu včera dospělo na městské radě k zásadnímu rozhodnutí - obyvatelé si odhlasovali úplný zákaz prodeje balené vody. Obchody ve městě nebudou od nynějška smět prodávat balenou vodu.

Pitná balená voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na hlavních třídách města budou místo toho rozmístěny kohoutky s filtrovanou vodou, kde si lidé budou moci vodu sami zdarma natočit. Zákaz se vztahuje pouze na prodej vody a ne na její pití. A tak když si nějaký návštěvník nebo turista přiveze koupenou vodu, bude mu pouze doporučeno, aby pil vodu z místních zdrojů.

Obyvatelé se tak rozhodli poté, co společnost vyrábějící nápoje Norlex Holdings zveřejnila plány na odběr vody z podzemních rezervoárů města. Vodu pak chtěla převážet do Sydney a posílat jí zpátky do městečka v plastových láhvích.

Aktivisté upozorňují na to, že balená voda způsobuje nesmyslné plýtvání plasty a pohonnými hmotami, které se spotřebovávají na její dopravu. Huw Kingston, který ve městě provozuje kavárnu už před časem přestal prodávat neperlivou vodu. Podle svých slov se tím snaží bojovat proti uhlíkové stopě, která je spojována s vodou v lahvích. Jako obchodník však na tom prodělává. „Není to vždycky snadné, když vedete provozovnu v tak malém městě. Tisíce dolarů jsou tisíce dolarů,“ posteskl si britskému deníku The Times.

Ochránci přírody jsou však nadšeni. „Je možné, že se tento nápad přesune i do dalších míst. Hlavní idea je přimět lidi k tomu, aby začali přemýšlet o vlastní spotřebě balené vody – v Austrálii za ni utrácíme astronomické částky,“ citovaly britské deníky Johna Dee, který vede environmentální skupinu Do Something (Dělej něco). Podle něj je Bundanoon se zákazem prodeje balené vody úplně první na světě.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat