Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pesek 14.1.2020 9:02

Ty brdo, ty ptaci nemaji zadne ekologicke mysleni. Je treba, aby jim Greta udelala prednasku. A pak je treba jim vydat zakon, at si ho nastuduji.

K. Hatvani 14.1.2020 0:43

Pise se u jestrabu ze sirky vynasel jeden jejich pradedecek jeste pred Archimedem, ba i Fenixem!

O. Uživatel 10.1.2020 11:13

Uživatel požádal o vymazání
T. Pagáč 7.1.2020 15:29

Ta fotka Austrálie z vesmíru je fake, pan fotograf se chtěl jen zviditelnit na této tragédii.

M. Valenta 7.1.2020 13:16

Když čtu ty hlouposti pod článkem, tak musím uznat, že se Klausovi a spol. stále daří.

Z. Lapil 7.1.2020 14:54

Vypadá to, že bych měl tu poznámku brát osobně, tak si dovolím dotaz: nač z toho, co se Klausovi daří, narážíte?

P. Aron 7.1.2020 10:11

Aha včera tu byl článek o tom, jak prý vědci (rozuměj jedna studie) nezvratně dokázali, že za oteplování může člověk . Dával jsem tam odkaz právě na to o čem teď píší Lidovky. Takže autorce článku díky. Ono to v té přírodě je vše trochu komplikovanější.

V. Vérosta 7.1.2020 9:29

Zdá s mi, že dřív byla Matka Příroda moudrá a rozumná, kdežto nyní se z ní stala Pitomá Nána! :-)

M. Valenta 7.1.2020 13:13

To bude pane Vérosto od té doby co se v ní "dovádí" 8 mld lidí, z nichž valná část je Vašeho ražení.

L. Vrána 7.1.2020 8:52

Někde jsem četl, že 25% požárů v Austrálii mělo v minulosti přirozenou příčinu. Patrně nelze všechno svádět na změnu klimatu. Třeba jsou řešením kontrolované požáry v přijatelném ročním období. Ostatně to některé skupiny lidí věděly dávno.

Z. Lapil 7.1.2020 10:23

Z toho, co se mi porůznu dostane do ruky, mi vychází, že požár buše je součástí přírody a je mj. podmínkou klíčení některých semen a tak podobně.

Taky jsem četl, že za to můžou zelení. Tedy ne doslova za požáry, ale za to, že brání přirozenému vzniku požárů a ty vzniklé hasí, jak jen můžou, takže se palivo (opadané listí, kůra - některé místní stromy, když je jim kůra malá, se "svlékají jak hadi" a samozřejmě ji stelou pod sebe) nashromáždí za dlouhou dobu. Výsledkem je, že místo aby požár proletěl podrostem a vlastně ničemu neublížil, nabyde "dnešních" obludných rozměrů. Aktuální sucho samozřejmě ničemu nepomůže. Ale taky je to prej víceméně normální, průměrné srážky jsou v těch krajích záležitostí dlouhodobého průměru mezi vyprahlostí a záplavami.

Pozor - je to můj dojem z příležitostného čtení, nikdy jsem to pořádně nestudoval a můžu se docela dobře zásadně plést.

Zelení sem, zelení tam, dnešní zpráva z místa: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zviretnik/pozary-v-australii.A200105_20

B. Berlinski 7.1.2020 10:58

Je to tak, domorodci po tisíce let pomocí požárů lovili a tak nebylo všude nastláno na nezvládnutelné peklo. Malý požár zdechl tam kde už nebylo žrádlo, bo tam byl malý oheň před půl rokem. Za tu dnešní hrůzu může moderní člověk a Greta Tunfiš už zase prská jedovaté sliny.

L. Vrána 7.1.2020 12:51

Já také nejsem expert. Nějaký podobný problém už zažil Yellowstonský park - velký požár v 90.letech v důsledku postupného nahromadění velkého množství suchého materiálu, a to zase díky hašení drobných požárů od r. 1930.

V každém ekosystému je sukcese a ta nikdy nekončí dobře. Na les dříve či později přijde kůrovec, tajfun, požár, případně ho sapienti stoprocentně vykácejí na dřevo, třeba pro lodě a začne to znovu a vždycky trochu jinak. S řepkou to taky jednou špatně dopadne.

Některým škodám na lidských obydlích a artefaktech by se možná dalo zabránit ochrannými pásmy kolem intravilánu. Obdobně jako jsou u nás záplavová pásma, ochranná pásma u plynovodů, kolem el. vedení atd. Byly protipožární koridory u železnice, když se ještě používala parní trakce...

Z. Lapil 7.1.2020 14:51

Přesně tak. Hlavně souhlasím s formulací NĚKTERÝM škodám by se dalo zabránit.

V našich krajích jsou typickým problémem povodně, ale spoustě lidí nevysvětlíte, že když uděláte přízemí z nějaké protivodní konstrukce (stačí plné cihly), tak nejspíš jednou dvakrát za život se jim voda podívá do obýváku a budou měnit koberce, ale to je tak všechno. Jen do toho musíte udělat díry, aby voda mohla dovnitř - i železobeton je jen asi 2,5x těžší než voda, takže je vám jasné, když se podíváte, kolik objemu baráku je vzduch a kolik to ostatní, že není třeba mnoho a barák prostě odplave. Typické opatření pro podzemní nádrže: před povodní naplňte vodou.

V. Novák 7.1.2020 16:26

Hlavně by bylo potřeba nestavět baráky v lesích - ale když ona je tam ta Příroda! Hlavně když to je eukalyptová háj, ten tak nádherně voní!

Takže pak je nutné hasit každý požárek, protože přece ochrana majetku, že - a svlečená kůra a listí se hromadí. Kolem stromů v horku vznikne přímo oblak odpařených olejů, který bafne jak termobarická bomba. Ona to vlastně je termobarická bomba.

Eukalypty navíc vysoušejí půdu, používavjí se v mokřejších oblastech pro vysušování bažin. Třeba v Gruzii tak z Berijova rozkazu zlikvidovali malarické bažiny kolem pobřeží - a teprva pak tam mohly vzniknout turistické hotely. Eukalypt strašně saje a odpařuje. A neposkytuje stín, protože natáčí listy paralelně se slunečními paprsky.

Z. Lapil 7.1.2020 10:24

Pokrač.:

Zelení sem, zelení tam, dnešní zpráva z místa: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zviretnik/pozary-v-australii.A200105_205334_p_zviretnik_kosa. Žádné efektní fotky, jen celkem suchá realita; doporučuju. Autor je pravidelným přispěvatelem Zvířetníku na Neviditelném psu. Píše jednak o politice (to si můžu odpustit), ale má zajímavá vyprávění o životě v Austrálii a o místní přírodě. Třeba o těch požárech. Nebo o rybařících pavoucích: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zviretnik/vodni-pavouci-v-australii.A190218_064930_p_zviretnik_kosa


Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...