Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nad Austrálií řádí ohnivá tornáda a suché bouřky. Masivní požáry vytvářejí vlastní systémy počasí, varují úřady

Ohně v oblasti East Gippsland v australské Viktorii zuří již několik týdnů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohně v oblasti East Gippsland v australské Viktorii zuří již několik týdnů. | foto: ČTK

Melbourne (Austrálie) Obrovské teplo z lesních požárů, které ničí Austrálii, vytváří vlastní systémy počasí, včetně suchých bouřek s blesky a ohnivých tornád. Požární služba státu Nový Jižní Wales (RFS) varovala, že kvůli plamenům na pobřeží vzniká zhruba 287 kilometrů jižně od Sydney vlastní meteorologický systém, bouřka způsobená ohni.

Povětrnostní podmínky jsou podle agentury Reuters výsledkem tvorby mraků zvaných pyrocumulonimbus (cumulonimbus flammagenitus). Tyto mraky vznikají v důsledku tepla a kouře uvolněných z požárů, obvykle požárů velkých lesních porostů. Mají vysoký podíl produktů hoření a našedlou barvu, je pro ně charakteristický výskyt blesků a hřmění a mohou je doprovázet i extrémní jevy, jako jsou tornáda.

Ničivé požáry v Austrálii.
V Austrálii nadále řádí požáry

Vyskytují se po celém světě, australská Rada pro klima však v loňské zprávě varovala, že kvůli globálním klimatickým změnám se mohou začít v zemi objevovat častěji.

V pondělí ohnivé tornádo zabilo jednoho z hasičů, když převrátilo hasičský vůz, ve kterém seděl. Na to poukázal i komisař RFS Nového Jižního Walesu Shane Fizsimmons, když byl dotázán na počasí způsobené ohněm.

Pyrocumulonimbus je bouřkový mrak, který se vytváří z kouřového oblaku ohně, protože intenzivní teplo z ohně způsobuje, že vzduch rychle stoupá a přitahuje chladnější vzduch. Jak mrak stoupá a poté se v nízkých teplotách horní atmosféry ochladí, srážky ledových částic v horní části mraku vytvářejí elektrický náboj, který může být uvolněn jako blesk. To může způsobit nebezpečné a nepředvídatelné změny v chování ohně, což zhoršuje boj s požáry, a může také vytvářet blesky, které způsobí nové požáry. Stoupající vzduch také může podnítit vznik silného větru, které způsobuje šíření ohňů.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...