28. února 2013 9:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež neměl odstoupit, zlobí se australský kardinál

Budeš nám chybět, vzkazovali věřící Benediktovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budeš nám chybět, vzkazovali věřící Benediktovi | foto: ČTK

SYDNEY Australský kardinál George Pell, který je nejvyšším představitelem římskokatolické církve ve své zemi a účastní se volby nového papeže, dnes veřejně kritizoval odstupujícího Benedikta XVI. Kardinál pontifikovi vyčetl, že svým krokem církev destabilizoval a že tím zkomplikoval postavení jeho budoucího nástupce.

Podle agentury AFP je tak otevřená kritika z úst vysoce postaveného náboženského činitele velmi výjimečná.

Podle Pella nebylo vládnutí církvi Benediktovou "silnou stránkou". "Dávám přednost někomu, kdo církev může vést a trochu ji sjednocovat," řekl australský kardinál v televizi. Papežovi vyčetl zejména aféru Vatileaks, při níž se dostaly na veřejnost a na internet interní dokumenty Vatikánu svědčící o mocenských intrikách v římské kurii.

Benediktovu rezignaci označil Pell za nebezpečný precedens, který by v budoucnu mohl vést část církevních špiček k tomu, aby v případě nesouhlasu s novým papežem ho přinutily k odchodu. Podle Pella tím byla vážně narušena tradice, podle níž papežovo působení končilo jeho smrtí. Nová hlava církve bude muset mít schopnost pozvednout ve Vatikánu morálku a patrně v něm obnovit disciplínu.

ČTĚTE DÁLE

Bezmála 86letý Benedikt XVI. zdůvodnil před dvěma týdny svůj odchod pokročilým věkem. Pozorovatelé ale soudí, že jeho odchod ovlivnilo i to, že za téměř osm let svého pontifikátu musel čelit také například mezinárodnímu skandálu kolem letitého sexuálního zneužívání nezletilých kněžími, a podezření, že Vatikán se dopouští finančních machinací při praní špinavých peněz.

Benedikt XVI. se oficiálně vzdá svého pontifikátu ve čtvrtek ve 20:00.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!