Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australský novinář Al-Džazíry po 400 dnech opustil egyptské vězení

Australský reportér katarské televize Al-Džazíra Peter Greste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australský reportér katarské televize Al-Džazíra Peter Greste | foto: /APČTK

KÁHIRA Australský reportér katarské televize Al-Džazíra Peter Greste po 400 dnech v egyptské věznici opustil Egypt a vydal se na cestu do vlasti. Sdělili to egyptští bezpečnostní činitelé. Egyptský soud loni Australana poslal do vězení kvůli obvinění z podpory islamistické skupiny. Podle zdrojů agentury Reuters bude v příštích dnech propuštěn i kanadsko-egyptský šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy.

Greste, Fahmy a egyptský produkční Báhir Muhammad byli loni v Egyptě odsouzeni k trestu sedmi až deseti letům vězení za šíření údajně nepravdivých informací a za podporu svého času vládnoucí islamistické strany Muslimské bratrstvo. Ta je nyní v Egyptě zakázaná. Televize Al-Džazíra vyzvala k propuštění i dalších dvou svých vězněných novinářů.

Proces s novináři v Egyptě se stal terčem kritiky po celém světě. Organizace na ochranu lidských práv a řada médií označila soudní rozhodnutí za zpolitizovaná. Trojice žurnalistů z Al-Džazíry podle nich v neklidné době pouze dělala svou práci.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyhoštění Greseta schválil egyptský prezident, uvedla státní média. Podle pracovníka káhirského letiště citovaného agenturou AP odletěl devětačtyřicetiletý Australan, který má také lotyšské občanství, letem společnosti EgyptAir do kyperské Larnaky.

Fahmyho snoubenka ale doufá, že Fahmy káhirskou věznici Tora brzy opustí a bude deportován do Kanady. Podle zdrojů Reuters by měl z věznice vyjít v příštích dnech. O dalším osudu třetího vězněného novináře není nic známo.

Z kdysi vládnoucího islamistického Muslimského bratrstva pocházel bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí. Někdejší armádní generál Abdal Fattáh Sísí ale vládu tohoto hnutí v roce 2013 sesadil.

Mnoho Egypťanů vnímá katarskou Al-Džazíru jako sílu, která má destabilizovat zemi. Tento pohled nachází oporu v místních médiích, která trojici novinářů označila za „buňku Marriott“ v narážce na hotelový pokoj, v němž žurnalisté pracovali.

Sísí, který byl loni v červnu zvolen egyptským prezidentem, v listopadu schválil dekret, který mu umožňuje repatriovat cizince vězněné v Egyptě. Al-Džazíra, kterou egyptské úřady viní z podpory bratrstva, uvedla, že její kampaň neskončí, dokud se nedostanou na svobodu i další dva její novináři.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...