Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australský soud potvrdil trest pro kardinála Pella za zneužití chlapců, vrátil se do vězení

Kardinál George Pell u soudu v Melbourne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál George Pell u soudu v Melbourne. | foto: AAP Image/Erik Anderson/via REUTERS

Melbourne  Australský soud zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v březnu prvoinstanční soud udělil trest šesti let vězení za zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Informovala o tom agentura Reuters. Osmasedmdesátiletý Pell, který byl donedávna jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, je nejvýše postaveným katolickým duchovním odsouzeným za sexuální zneužívání. Pell se vrací do vězení. Očekává se, že se odvolá.

Na základě březnového rozsudku si Pell musí odpykat nejméně tři roky za mřížemi - o podmínečné propuštění může požádat v říjnu 2022, kdy mu bude 81 let. Podle australského zpravodajského serveru 7news Pell už dříve naznačil, že pokud jeho odvolání proti rozsudku neuspěje, nebude usilovat o snížení trestu. Zatím není jasné, zda využije poslední instance a podá dovolání k nevyššímu soudu, který ale má právo tuto žádost odmítnout.

Vatikán ve středu v prohlášení soudní verdikt uznal, uvedl ale též, že Pell má ještě možnost se bránit u nejvyššího soudu. „Jelikož soudní řízení ještě pokračuje, Vatikán připomíná, že kardinál vždy trval na své nevině a že má ještě právo se obrátit na nejvyšší soud,“ uvedl dnes Vatikán v prohlášení. V něm se rovněž uvádí, že Vatikán spolu s australskou církví stojí při obětech sexuálního zneužívání a že prostřednictvím svých institucí bude vyšetřovat ty, kdo takové skutky páchají.

„Kardinál Pell je samozřejmě tímto rozhodnutím zklamaný,“ uvedla v prohlášení jeho mluvčí Katrina Leeová a dodala, že Pell trvá na své nevině. Jeho právní tým nyní posuzuje rozhodnutí soudu a zvažuje, zda podá dovolání k australskému nejvyššímu soudu. Na jeho podání má Pell 28 dní.

Pell byl uznán vinným z toho, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, a proti Pellovi tak během procesu vypovídal pouze druhý z nich. 

Nyní 35letý muž soudu popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

Pell byl od letošního března zadržován ve vazební věznici v Melbourne, kam se po středečním rozsudku vrátil. Následně bude převezen do dosud neupřesněného nápravného zařízení, kde bude s největší pravděpodobností držen v izolaci kvůli své ochraně, napsal server 7news.

Pokud podá dovolání, mohl by být propuštěn z vězení na kauci, i když by to podle profesora Melbournské univerzity Jeremyho Ganse, který je expertem na právní procedury, bylo krajně nezvyklé. „Ale všechno na Pellově případu je jiné,“ řekl serveru 7news. „Existuje možnost, že by soud mohl vzít v úvahu takové otázky, jako jeho zdravotní stav nebo jiné vězeňské záležitosti a povolit mu propuštění na kauci,“ dodal.

Kardinál Pell zneužil dva chlapce před více než 20 lety

  • Kardinál George Pell, dříve označovaný jako třetí nejvyšší muž Vatikánu, byl silným zastáncem tradičních katolických hodnot - hájil konzervativní stanovisko v otázce manželství osob stejného pohlaví i antikoncepce a je pro zachování kněžského celibátu. Jeho kariéru ale ukončil sexuální skandál.
  • Narodil se 8. června 1941 ve městě Ballarat asi 100 kilometrů severozápadně od Melbourne. V mládí hrál australský fotbal. Nejprve studoval na semináři v Melbourne a teologii vystudoval na Papežské univerzitě Urbaniana.
  • Kněžské svěcení přijal v roce 1966 v Římě, poté působil na několika farnostech v Austrálii. V roce 1987 se stal biskupem, od července 1996 do března 2001 vykonával funkci melbournského arcibiskupa, od roku 2001 do roku 2014 byl arcibiskupem Sydney. Kardinálem byl jmenován v říjnu 2003.
  • V roce 2013 byl jmenován do nového poradního sboru osmi kardinálů, který pomáhá papeži s reformou vatikánské kurie a v roce 2014 byl jmenován prefektem nového sekretariátu pro ekonomické otázky, jakéhosi ministerstva hospodářství Vatikánu, jehož zřízením papež František reagoval na problémy vatikánské banky. Ta čelila kritice, že nedodržuje standardy boje proti praní špinavých peněz.
  • Z řad svých poradců ho papež František vyloučil loni v prosinci kvůli sexuálnímu skandálu, letos Pell skončil i ve funkci prefekta ekonomického sekretariátu.
  • Informace o tom, že údajně zneužíval děti a mladistvé, se poprvé v médiích objevily v roce 2015. Ve stejném roce se na policii přihlásil s obviněním Pella jeden ze zneužívaných. Poté se v tisku začaly objevovat další podrobnosti případu a během roku 2016 začala Pella vyslýchat policie. V červnu 2017 byl Pell obviněn ze sexuálního zneužívání dětí a letos v únoru se porota australského soudu shodla, že Pell zneužil dva chlapce.
  • Pell podle poroty zneužil dva 13leté chlapce, které v roce 1996 přistihl upíjet mešní víno v sakristii melbournské katedrály svatého Patrika poté, co odsloužil mši. Dnes 34letý muž soudu popsal, že tehdejší melbournský arcibiskup Pell se před ním a druhým hochem obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu. Stejný chlapec se stal terčem Pellova sexuálního útoku ještě jednou v roce 1997, kdy ho duchovní přitlačil ke zdi chodby melbournské katedrály a bolestivě mu stiskl přirození. Druhý muž, kterého kardinál v dětství sexuálně zneužil, zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem.
  • Počátkem března Pella poslal australský soud za sexuální zneužití obou chlapců na šest let do vězení. Počátkem června se odvolací soud začal zabývat Pellovým odvoláním a dnes soud odvolání zamítl.
  • Pell čelil i dalšímu obvinění ze sexuálního obtěžování nezletilých z konce 70. let. Tehdy jako mladý kněz údajně osahával chlapce ve věku mezi devíti a 12 roky ve veřejném bazénu ve svém rodném městě Ballarat. V tomto případu byl ale Pell soudem osvobozen pro nedostatek důkazů.
  • Pellovu pověst dlouhodobě poškozovala už obvinění, že postupoval nesprávným způsobem v případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup v Melbourne a později v Sydney. Údajně kněze Geralda Ridsdala, který byl později odsouzen za sexuální zneužití 54 dětí, přesouval z farnosti do farnosti, místo aby se obrátil na policii. Prý se také pokoušel získat mlčení jedné z obětí úplatkem.
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...