Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australský soud překvapivě zbavil kardinála Pella obvinění ze zneužívání. Pell opustil vazbu

Kardinál George Pell u soudu v Melbourne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál George Pell u soudu v Melbourne. | foto: AAP Image/Erik Anderson/via REUTERS

Brisbane Australský nejvyšší soud v úterý v odvolacím řízení překvapivě zbavil obvinění kardinála George Pella, který si odpykával šestiletý trest vězení za sexuální zneužití chlapců. Pell nedlouho po vynesení rozsudku opustil vazbu, informovaly světové agentury. Vatikán osvobození kardinála uvítal, zároveň ale zdůraznil své odhodlání předcházet zneužívání nezletilých a pohnat viníky k odpovědnosti.

Sedmičlenný soud osvobodil kardinála Pella jednomyslně. Ve zdůvodnění osvobozujícího verdiktu uvedl, že existují důvodné pochyby ohledně výpovědi hlavního svědka a že předložené důkazy neprokázaly vinu dostatečně věrohodným způsobem. Podle nejvyššího soudu tak existuje „značná pravděpodobnost, že byla odsouzena nevinná osoba“.

Osmasedmdesátiletý Australan Pell, který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, byl nejvýše postaveným katolickým duchovním uvězněným za sexuální zneužívání. Ve vazbě si odseděl více než rok z vyměřeného šestiletého trestu.

Papež František věnoval úterní ranní mši nespravedlivě odsouzeným lidem. „Dnes bych se chtěl pomodlit za všechny ty, kdo trpí nespravedlivými rozsudky,“ řekl na úvod mše papež. Jméno kardinála Pella výslovně neuvedl. Většinu mší v posledních týdnech papež věnoval tématům souvisejícím s pandemií nemoci covid-19 způsobené koronavirem, připomněla agentura Reuters.

Ve své oficiální reakci Vatikán rozhodnutí soudu uvítal a ocenil kardinála, že „čekal, dokud se pravda neukázala“. Vatikán rovněž uvedl, že vždy choval důvěru v australskou justici, a zdůraznil, že veškerým případům zneužívání mladistvých se bude snažit předcházet a viníky požene k odpovědnosti.

Pell byl loni v březnu uznán vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak během procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

Letos v březnu nejvyšší australský soud rozhodl, že se s ohledem na údajné nedostatky v argumentaci obžaloby začne zabývat Pellovým odvoláním. Pellovi obhájci tvrdili, že prvoinstanční soud nerozhodl správně, když shledal Pella „bez důvodných pochybností vinným“. Podle obhajoby není mimo jiné možné, že by tehdejší arcibiskup Pell zůstal s chlapci po nedělní mši v sakristii pět až šest minut sám a nikdo jiný tam za tu dobu nepřišel.

„Důsledně jsem trval na své nevině a utrpěl jsem vážnou nespravedlnost,“ uvedl Pell v prohlášení, které bylo zveřejněno těsně předtím, než v úterý opustil vazbu. „Nechovám zášť vůči člověku, který mě obvinil. Nechci, aby mé zproštění způsobilo ještě větší bolest a rozhořčení, které tolik lidí cítí.“

Pell rovněž zdůraznil, že jeho „soudní proces nebyl referendem o katolické církvi ani o tom, jak se církevní úřady v Austrálii stavěly ke zločinům pedofilů z řad církve“. „Šlo o to, zda jsem spáchal tyto ohavné zločiny, a já jsem je nespáchal,“ dodal Pell.

Peter Comensoli, arcibiskup z Melbourne, kde Pell jako církevní hodnostář působil, prohlásil, že úterním soudním verdiktem končí jedno „intenzivní a bolestivé období“ pro všechny oběti zneužívání, kněží i katolickou církev v Austrálii jako takovou.

Mezinárodní organizace sdružující lidi zneužité duchovními (Survivors Network of those Abused by Priests) v prohlášení uvedla, že je verdiktem soudu zdrcena. Kriticky se k úternímu rozsudku vyjádřil také otec muže, který byl Pellem údajně rovněž zneužit a zemřel později na předávkování drogami. „Nemohu tomu uvěřit,“ řekl podle svých právníků.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...