Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pátrání po letu MH 370: vědci zkoumají záhadný zvuk

USA

  15:07
SYDNEY - Australští vědci pátrající po zmizelém malajsijském letadle ve středu zveřejnili údaje o nezvyklém zvuku, který zachytily dva podmořské přijímače v Indickém oceánu zhruba v době, kdy 8. března pohřešovaný Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines přerušil satelitní komunikaci a beze stopy zmizel.

Pátrání po troskách Boeingu 777 malajsijských aerolinek. foto: Reuters

Podle hlavního vědce pátracího projektu je ale naděje, že by byl zvuk spojený s letounem, jen malá, uvedla agentura AP. Australské úřady mezitím prověřují tvrzení britské jachtařky, že na obloze nad Indickým oceánem možná viděla zmizelé malajsijské letadlo v plamenech, napsala agentura AFP.

PSALI JSME:

Australský úřad pro bezpečnost dopravy, který na žádost malajsijské vlády vede pátrání po troskách stroje, oznámil, že tento týden dostal zprávu od britské jachtařky Katherine Teeové, "která údajně viděla hořící letadlo nad Indickým oceánem té noci, co se ztratil let MH370". Austrálie na základě této zprávy zahájila vyšetřování.

Boeing 777 s 239 cestujícími a členy posádky na palubě se ztratil 8. března krátce po startu z Kuala Lumpuru na trase do Pekingu. Vyšetřovatelé na základě satelitních a radarových dat dospěli k názoru, že se letadlo z neznámých důvodů odchýlilo od své trasy a zřítilo se stovky kilometrů západně od Austrálie v Indickém oceánu. Navzdory rozsáhlému pátrání, do něhož se zapojila řada zemí, se zatím nepodařilo najít ani kus trosek, které by zmizelému letadlu mohly patřit.

Svědectví jachtařky

Jednačtyřicetiletá Britka přidala další příspěvek ke spekulacím o možném místě zřícení letadla, když popsala, jak cestou z Indie na thajský ostrov Pchúket spatřila letadlo, "za nímž se táhl černý kouř". "Vzpomínám si, jak jsem si pomyslela, že to letadlo hoří," konstatovala.

Teeová prohlásila, že doposud o incidentu nikomu neřekla, protože "si nebyla jistá tím, co viděla". Na jachtě byla s manželem, ten ale v tu dobu zrovna spal. Teeová si nicméně nyní s pomocí GPS ověřila pozici jachty v době incidentu a dospěla k názoru, že se skutečně mohlo jednat o zmizelý boeing.

Na vojenském radaru bylo letadlo naposledy zachyceno právě západně od thajského ostrova Pchúket, i když pátrání se pak soustředilo na zónu nacházející se stovky kilometrů dál na jih, kam podle vyšetřovatelů stroj zamířil a kde mu došlo palivo.

Vědci australské Curtinovy univerzity nyní analyzují signál zachycený v den zmizení letadla podmořskými snímači u západního pobřeží Austrálie, aby zjistili, zda by mohlo jít o zvuk boeingu padajícího do oceánu. Ovšem Alec Duncan, který vede pátrání po zmizelém letounu, uvedl, že zvuk se zdá být dost vzdálený od vypočtené trasy letu, která byla stanovena na základě známých satelitních a radarových údajů. Tudíž je podle něj nepravděpodobné, že by mohl pocházet od letadla.

"Jde o jednu z těch situací, kdy si přejete, aby to do sebe zapadalo, ale není tomu tak," řekl Duncan. "Moc rád bych se tu posadil a řekl: 'Ano, tohle jsme objevili a je to z toho letadla', ale realitou je, že v oceánu se vyskytuje spousta věcí, které tam dělají hluk," dodal.

Zaznamenaný zvuk podle Duncana mohl pocházet z přírody - například mohlo jít o slabé zemětřesení. Šance, že by byl spojený s pohřešovaným letounem, je podle něj menší než 20 procent.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...