20. srpna 2016 16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Autor knihy o dopadení bin Ládina zaplatí americké vládě milionové odškodné

Fotografie z místa útoku na obydlí bin Ládina v Abbottábádu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie z místa útoku na obydlí bin Ládina v Abbottábádu. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalý člen komanda americké námořní pěchoty Matt Bissonnette, který napsal knihu popisující dopadení Usámy bin Ládina, zaplatí americkému státu odškodné kolem sedmi milionů dolarů (167 milionů korun). Zbaví se tak hrozby trestního stíhání za vyzrazení státního tajemství, k jehož uchovávání se zavázal v armádní službě.

Dopadení bin Ládina

Byla neděle 1. května krátce před půlnocí východoamerického času, když se z Bílého domu nečekaně ohlásil k národu v živém vysílání prezident Barack Obama. Ráznou dikcí tehdy oznámil zprávu, na kterou Amerika čekala deset let.

CELÝ PŘÍBĚH SI PŘEČTĚTE ZDE

Bissonnette už dříve projevil ochotu se vyrovnat se státem a vzdát se jak příjmů z knihy po názvem No Easy Day (Nelehký den), která vyšla v roce 2012, tak filmových práv a zisků z přednášek. Většina výdělku z knihy šla na charitu, jež podporuje rodiny členů týmů zvláštních sil amerického námořnictva, kteří zemřeli při výkonu služby.

Knihu, která vyšla i v českém překladu, Bissonnette vydal navzdory tomu, že nebyl Pentagonem zbaven mlčenlivosti. Své dílo ani nepředložil vojenské cenzuře. Později se za to omluvil.

Komando vystoupilo z vrtulníků a obsadilo objekt. Operace týmu trvala 40 minut. Během zásahu nezemřel žádný Američan.
Softwarový konzultant Sohaib Athar žijící v Abbottábádu popisoval akci amerického komanda živě na sociální síti Twitter.

Tajné komando americké námořní pěchoty zabilo bin Ládina v květnu 2011 v pákistánském městě Abbottabádu. Washington krátce nato oznámil, že teroristovo tělo bylo v rámci islámských pohřebních pravidel vhozeno do Arabského moře. Bissonnette armádu opustil v létě roku 2011, tedy krátce po akci.

ČTK