13. ledna 2017 6:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Autor zprávy o kompru na Trumpa se bojí Moskvy. Odjel z domova

Projev amerického prezidenta Trumpa na konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev amerického prezidenta Trumpa na konferenci | foto: Reuters

Washington Skandální zprávu, jejíž resumé předložily minulý týden americké tajné služby prezidentům Obamovi i Trumpovi, vypracoval bývalý agent britské MI6 Christopher Steele. Dvaapadesátiletý šéf londýnské společnosti Orbis Bussiness Intelligence se k autorství přiznal britským novinářům.

Po středečním zveřejnění materiálu, podle kterého mají Rusové k dispozici kompromitující video a informace proti nově zvolenému šéfovi Bílého domu, Steele odjel z domova. Britský deník The Daily Telegraph napsal, že se obával reakcí Moskvy. Steelův společník ve firmě Christopher Burrows autorství zprávy odmítl potvrdit i vyvrátit.

Americký list The Wall Street Journal pak uvedl, že Steele odřekl v posledních týdnech několik žádostí o rozhovor s odůvodněním, že téma je „příliš horké“.

Jeho firma Orbis Bussiness Intelligence o sobě tvrdí, že je schopna „poskytovat strategické poradenství, shromažďovat zpravodajské informace a vést komplexní, často přeshraniční vyšetřování“. V roce 2009 ji založili bývalí britští agenti a firma údajně používá globální síť expertů a „význačných postav z byznysu“.

Steelův společník Burrows dříve pracoval jako poradce na ministerstvu zahraničí a na začátku tisíciletí působil na misích v Bruselu a Dillí. Samotný Steele strávil několik let službou pro MI6 v Moskvě a Paříži, ale také jako diplomat v Londýně.

Pomáhal vyšetřovat korupci ve fotbale

Steele měl podle amerického listu The New York Times velmi dobrou pověst u britských i amerických tajných služeb. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) dodával informace mimo jiné při vyšetřování korupce v mezinárodní fotbalové federaci (FIFA).

Jeho kolegové uvedli, že si byl velmi dobře vědom rizika, že data od Rusů mohou být úmyslnými dezinformacemi.

Z amerických tajných služeb zpráva o údajných kompromitujících materiálech Ruska na designovaného amerického prezidenta neunikla. V noci na čtvrtek to v nezvyklém prohlášení řekl šéf tajných služeb James Clapper. Trumpovi vzkázal, že tajné služby spolehlivost tvrzení nezkoumaly.

Clapper také řekl, že mluvil s Trumpem po telefonu a že vyjádřil zděšení nad únikem informací do médií. Rozhodnutí představitelů tajných služeb předložit oběma prezidentům výtah z 35stránkové zprávy bylo prý ale jednomyslné. „Naší povinností je zajistit, aby politici dostali co nejširší možný obraz čehokoliv, co může ovlivňovat národní bezpečnost,“ vysvětlil.

CHARTA 77
Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz