Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autoritář Kadyrov pohrozil manželce: Buď domácí jídlo, nebo rozvod. Pak svěsil hlavu a kál se

Svět

  17:00
MOSKVA - Kontroverzní vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov pohrozil manželce rozvodem, pokud domácí strava nebude pocházet z domácích potravin. A veřejně se zapřisáhl, že vůbec nežertuje, napsal v pátek ruský server Newsru.com.

Ramzan Kadyrov. foto: Reuters

Vše začalo návštěvou nové potravinářské továrny v Gudermesu. Ta se politikovi, který má image drsného válečníka, tak zalíbila, že se rozplýval chválou nad tím, jak úspěšně se Čečensku daří vlastními výrobky nahrazovat dovoz, zakázaný Moskvou v odvetě za západní sankce. A v nadšení přešel rovnou k čečenské soběstačnosti, a to na příkladu vlastní rodiny.

„Veřejně jsem prohlásil, že od nynějška na mém stole nesmějí být potraviny vyrobené za hranicemi Čečenska, pokud se obdobné vyrábějí u nás. Navíc jsem prohlásil, že se rozvedu s (manželkou) Medni, jestli tento zákaz poruší,“ napsal na své stránce na jedné sociální síti.

ČEČENSKO RAMZANA KADYROVA

Vládce to ale za vyhrožování rozvodem hned schytal od své „drahé maminky“, která prý „hned na prahu začala nadávat, proč tak (hloupě) žertuji“. Matku nijak neobměkčilo ani synovo ujištění, že vůbec nežertuje a svá slova myslí naprosto vážně, a tak „jsem byl donucen se kát se svěšenou hlavou“, dodal.

Mobily a husí játra

Na jaře Kadyrov radil Rusům, aby přestali kupovat chytré mobily z dovozu a přešli k přístrojům ruské výroby, jak sám učinil - a už se prý i naučil svůj YotaPhone ovládat.

Sahat po domácích potravin nutí spotřebitele v Rusku zákaz dovozu potravin ze západních zemí, vyhlášený Moskvou loni v srpnu jako odpověď na západní sankce po anexi Krymu a rozdmýchání proruského povstání na východě Ukrajiny. Sankce i ruský zákaz byly minulý měsíc prodlouženy.

„Ne všichni ruští politici dávají jako Kadyrov přednost výlučně domácí produkci,“ poznamenal server Newsru.com s připomínkou, jak novináři přistihli poslankyni a proslulou bojovnici za mravnost Jelenu Mizulinovou při nákupu husích jater, lanýžů a dalších „zakázaných“ pochoutek.

List Vzgljad naopak podotkl, že v prvním pololetí dovoz „ze zemí vzdáleného zahraničí“ proti stejnému období loňského roku klesl skoro o dvě pětiny.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...