Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Autoritativní premiér nakonec v Turecku vykouzlí kompromis, míní expert

Svět

  18:30
ISTANBUL/PRAHA - Vodní děla, slzný plyn, stovky zraněných a dva mrtví. Turecko už pátým dnem pokračují protivládní protesty. Vlnu nepokojů nastartovala demonstrace proti kácení stromů v centru Istanbulu. "Také by mě to nadzvedlo ze židle," přiznává v emailovém rozhovoru odborník na euroasijskou bezpečnost Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity.

Protivládní demonstrant volá o pomoc při hašení zapáleného kontejneru na náměstí Taksim. foto: Reuters

Lidovky.cz: Současné protesty mnozí komentátoři označují za "Turecké jaro". Je možné, že demonstrace aktivistů proti kácení stromů, nakonec spustí proces svržení vlády?

Bouřlivé demonstrace

Od úterý 28. května protestovali lidé v centru Istanbulu proti developerským zásahům v parku Gezi. Policie proti nim 30. května brutálně zasáhla policie vodními děly a slzným plynem. Zákrok v zemi rozpoutal vlnu nepokojů, při kterých policie zatkla na dva tisíce lidí. Většinu už ale propustila na svobodu. Dva lidé při protestech zemřeli.

Hypoteticky to možné je. Spouštěčem jakéhokoliv napětí může být zdánlivá banalita. Například první demonstrace proti Sovětskému režimu v Gruzii či Arménii na konci 80. let měly také ekologicky motivovaný charakter. V Tunisku začaly demonstrace po sebevraždě pouličního prodavače. Nicméně nejsem si jist, zda je v Turecku natolik velké celospolečenské napětí, jako tomu bylo v Egyptě či Sýrii.

Lidovky.cz: Jaké oblibě se vůbec vláda v současnosti těší?  Lze zjednodušeně říci,  že země je rozdělená mezi příznivce Erdoganovy konzervativní strany a její sekulární odpůrce?  
Turecko bylo vždy rozděleno na zhruba tři proudy. Na nacionalisty vzhlížející k východu, islamisty vzhlížející k jihu a liberály vzhlížející na západ. Erdogan reprezentuje umírněný proud islamistů. Mezi liberály oblíbený není a mezi nacionalisty díky jeho protiarmádní politice také příliš ne. Nicméně lze mezi nimi najít frakce, které s ním dokáží vyjít, protože Erdoganovi nejsou nacionalistické tendence turecké politiky  úplně cizí. Lze to demonstrovat třeba na jeho přístupu k arménské otázce. Na druhou stranu zásah proti spojilo proti němu celou řadu příznivců politických proudů, etnik a dokonce i nesmiřitelné rivaly ze tří hlavních fotbalových klubů města!

Lidovky.cz: Vicepremiér se za násilný zákrok bezpečnostních složek dnes omluvil. Není už pozdě?
Nedokáži odhadnout. Na druhou stranu existuje v tomto geografickém prostoru řada politiků, kteří by se neomluvili nikdy.

Lidovky.cz: Erdogan za strůjce nepokojů označil "extrémisty ze zahraničí", co tím přesně myslel?
Zřejmě západní kruhy obávající se nárůstu islamismu. Mohl to být klasický politický výkřik do tmy.

Čtěte také:

Lidovky.cz: Co se podle vás bude dít dál?  V protestech už zahynuli dva lidé…
Protesty v jižních státech jsou obecně horkokrevnější, to lze vysledovat prostým pozorováním. Osobně si ale myslím, že Erdogan dokáže vykouzlit politický kompromis. Je to do značné míry přece jen demokratický politik, byť mu autoritativní postupy nejsou cizí, jak se ukázalo i nyní, a má kam ustupovat. Každopádně být obyvatelem Istanbulu, také by mne rozhodnutí zničit krásný Taksim nějakou developerskou zhůvěřilostí nadzvedlo.

Autor:

Prodej bytu 1+kk 43.1 m2
Prodej bytu 1+kk 43.1 m2

Augustina Lukeše, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 348 491 Kč