Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Avengers zasáhly spalničky. V USA se nemoc šířila mezi návštěvníky kina

Svět

  15:39
PRAHA/FULLERTON - Poslední díl komiksové ságy Avengers, který od minulého týdne boduje i v Česku, plní kinosály na celém světě a trhá rekordy ve výdělcích. Minimálně v Kalifornii však budou kina v příštích dnech prázdnější.

Iron Man/Tony Stark (Robert Downey Jr.) ve snímku Avengers: endgame (2019). foto: MARVEL

Agentura pro ochranu zdraví v okrese Orange County ležící blízko centra Los Angeles vydala varování před šířením spalniček. Přibližně dvacetiletá žena, která má nyní potvrzené spalničky, navštívila minulý čtvrtek podle deníku USA Today večerní představení Avengers: Endgame v kině ve městečku Fullerton v Kalifornii. Podle agentury se každý, kdo se v kině během večera i následujícího dne objevil, mohl být vystaven nákaze.

Noví Avengers boří v kinech rekordy. Film vydělal už přes 1,2 miliardy dolarů

Lékaři nyní spolupracují s vedením kina a snaží se informovat všechny, kteří mohli být nákaze vystaveni, aby se měli na pozoru a při prvních příznacích absolvovali co nejdříve očkování.

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která se šíří na obličej, krk, břicho, nohy a ruce.

Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.
Chris Hemsworth v roli Thora ve filmu Avengers: Endgame.

Onemocnění bylo v letošním roce potvrzeno ve Spojených Státech ve více než 700 případech, což je nejvyšší číslo od roku 1994 a to Agentury pro ochranu zdraví, které nemocné sčítají, fungují jen ve 22 amerických státech. V Česku je situace horší, podle dubnové zprávy ministerstva zdravotnictví je u nás už přes 420 nemocných.

Nejmocnější superhrdinský tým současnosti si z kin po pěti dnech (opening week) odnesl celosvětově okolo 1,2 miliardy dolarů. Jeho předchůdce, snímek Avengers: Infinity War (2018) si za stejné období vydělal „jen“ 640 milionů. Už předchozí Avengers však bořili rekordy v návštěvnosti a nastavili laťku komiksovým filmům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat