5. ledna 2019 18:14, aktualizováno  20:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Až 10 tisíc lidí vyšlo do ulic Budapešti. Kritizují ‚otrocký zákon‘ i Orbána

Lidé v Budapešti protestovali proti tzv.’otrockému zákonu’. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Budapešti protestovali proti tzv.’otrockému zákonu’. | foto: Reuters

Budapešť  Na demonstraci proti pravicové vládě Viktora Orbána a zákonu o přesčasech v sobotu v Budapešti demonstrovalo na 10.000 lidí. Lidé šli v průvodu centrem města od Náměstí hrdinů a za vlhkého a chladného počasí došli před budovu parlamentu, informovaly agentury DPA a Reuters. Maďarské odbory vyzvaly k uskutečnění celonárodní stávky 19. ledna.

Sobotní protest navázal na sérii demonstrací z konce minulého roku. Protestující nyní žádají především zrušení zákona o předčasech, který v polovině prosince schválil parlament hlasy vládní strany Fidesz. Zákon zaměstnavatelům umožňuje žádat po zaměstnancích až 400 přesčasových hodin ročně.

„Nebudeme otročit,“ skandovaly v sobotu davy. Někteří demonstranti měli transparenty vyzývající k „národní stávce“. Protesty, které schválení zákona vyvolalo, podporují levicové i pravicové opoziční strany, odbory a nevládní organizace. „Dnes se zrodila nová opozice proti tomuto jednomu člověku,“ prohlásil jeden z řečníků na adresu Orbána, který je obviňován z autoritářství.

Lidé v Budapešti protestovali proti tzv.’otrockému zákonu’.
Lidé v Budapešti protestovali proti tzv.’otrockému zákonu’.

Maďarští odboroví předáci  pohrozili vyhlášením celonárodní stávky a protestů proti „otrockému zákonu“ na 19. leden. Předseda Maďarské odborové konfederace László Kordás v sobotu řekl, že odbory představí své požadavky, které zahrnují také vyšší mzdy a pružnější systém odchodu do důchodu, premiéru Orbánovi. Pokud vláda odmítne jednat, bude stávka.

Manifestace jsou však namířeny i proti dalším jevům, včetně údajně jednostranného a vládě nakloněného zpravodajství ve státním rozhlase a televizi, stejně jako omezování vědecké svobody a korupce.

Místopředseda liberální opoziční Demokratické koalice Csaba Molnár v sobotu z tribuny prohlásil, že demonstranti chtějí „skutečnou změnu režimu“. Nejsou podle něj jen proti vládě, ale proti celému nynějšímu systému.

„Nesouhlasíme téměř se vším, co se událo od nástupu této vlády k moci (v roce 2010), počínaje korupcí a konče pseudodemokracií,“ citovala agentura Reuters 50letou demonstrantku Evu Demeterovou.

Vláda se snaží protesty vykreslovat jako akce zosnované liberálním americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem. Mluvčí strany Fidesz podle DPA prohlásil, že Soros před květnovými volbami do Evropského parlamentu všude mobilizuje síly napadající protiimigrační vlády, jako je ta maďarská.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz