Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejméně 31 mrtvých po výbuchu sopky v Japonsku. Zastavilo se jim srdce

Záchranáři nesou turistu zraněného po výbuchu sopky na Mt. Ontake. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři nesou turistu zraněného po výbuchu sopky na Mt. Ontake. | foto: Reuters

TOKIO Při sobotní nečekané erupci sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú podle všeho zemřelo nejméně 31 lidí. Informovala o tom japonská policie. V oblasti, která je na podzim oblíbeným cílem výletníků, přes den zasahovalo několik stovek záchranářů. Policisté uvedli, že úředně jsou zatím potvrzena čtyři úmrtí a že dalším 27 nalezeným osobám selhalo srdce a dýchací ústrojí. Tito lidé už nepochybně nežijí, ale úřady úmrtí potvrdí, až těla prohlédne lékař.

Odpovědní činitelé nesdělili žádné podrobnosti, jak oběti skonaly. Média nicméně uvedla, že některé byly nalezeny v chatě nedaleko vrcholu vulkánu, zatímco další ležely v až půlmetrové vrstvě popela. Policie sdělila, že zatím byli identifikováni dva ze čtyř potvrzených mrtvých. Jde o muže ve věku 23 a 45 let.

Počet ztracených lidských životů ale může být vyšší, protože se nadále mluví o nezvěstných osobách. Jejich počet ale není jasný a stále se zjišťuje.

Původně na 3067 metrů vysoké sopce uvízlo kolem 250 lidí, včetně dětí. Většině se podařilo dostat do bezpečí ještě v sobotu, ale desítky postižených, mezi nimi i zranění, musely strávit noc v některé z chat na svazích hory. Erupce sopky pokračovaly i v noci na dnešek. Přes čtyřicet lidí utrpělo zranění, někteří z nich zlomeniny.

Tolik popela, že nešlo otevřít dveře

"Zničehonic se nahromadilo tolik popela, že jsme ani nemohli otevřít dveře," popsal muž pracující na chatě nedaleko vrcholu Ontake. Dům se rychle naplnil lidmi. "Bylo jich tady možná až 150, některé děti brečely, ale většina lidí zůstala v klidu. S helmami na hlavě jsme počkali, než se dalo bezpečně sejít dolů," řekl.

Záchranáři pomáhají lidem v podhorských obydlích na Mt. Ontake, které byly...

Záchranáři pomáhají lidem v podhorských obydlích na Mt. Ontake, které byly zasypány vulkanickým popelem.

Jiní přeživší novinářům líčili, jak na ně při úprku začalo padat kamení. Jedna žena si zakryla hlavu batůžkem a později zjistila, že jí život zřejmě zachránila termoska, kterou našla zplacatělou. Muž, který se uchýlil do jedné chaty, řekl, že se spolu s dalšími lidmi schoval do sklepa, protože se báli, že padající kamení prorazí střechu.

Sedm lidí ze svahu sopky přepravily armádní vrtulníky, na záchranné akci se podíleli i policisté a hasiči. Odváděli turisty z kopce, jednu ženu nesli na nosítkách. Kvůli zvyšující se koncentraci jedovatých plynů v okolí vrcholu Ontake a blížící se noci museli záchranáři práci přerušit.

Ze sopky přitom dál stoupá sloup dýmu a popel. Ten pokryl auta i v oblasti vzdálené 80 kilometrů od sopky, a na jejích svazích ho leží až dvaceticentimetrová vrstva.

Nečekaná erupce

Podle výpovědí výletníků bylo v sobotu hezké počasí a na Ontake se vydaly spousty lidí, kteří přijeli obdivovat krásně barevné listí. "Když jsem byl na hoře já, nebyly cítit žádné otřesy, žádný zápach," řekl agentuře Reuters Satoši Saito, který sestoupil ze sopky asi hodinu před výbuchem.

Podle meteorologů v oblasti Ontake v posledních týdnech přibývalo menších otřesů, erupci ale předpovědět nešlo. Japonsko pečlivě hlídá, zda se některá ze sopek neprobouzí k aktivitě a pokud se tak děje, veřejnost má okamžitě do ohrožených míst vstup zakázán, podotýká zpravodajský server BBC. Tentokrát se to ale nestalo.

Japonsko patří k seismicky nejaktivnějším místům planety, erupce sopek tam jsou časté. Více obětí na životech si výbuch vulkánu vyžádal naposledy v roce 1991, kdy zemřelo 43 lidí během erupcí sopky Unzen.

Výbuchy japonských sopek v minulosti

1926 - Výbuch sopky Tokači ve střední části ostrova Hokkaidó zabil 144 lidí.

1929 - Dva lidé zemřeli při výbuchu sopky Komagatake na ostrově Hokkaidó.

1940 - Vytékající láva z jícnu sopky Ojama na ostrově Mijake usmrtila 11 lidí.

1947 - Létající rozžhavené kamení zabilo 11 horolezců, kteří se nacházeli na úbočí vulkánu Asama ve středním Japonsku.

3. června 1991 - Při výbuchu sopky Unzen na jihojaponském ostrově Kjúšú zemřelo 43 lidí (v roce 1792 usmrtila láva a létající kamení z této sopky na 15 000 lidí).

23. června 1993 - Při výbuchu sopky Unzen přišel o život člověk, kterého zastihly unikající jedovaté plyny a lavina kamenů.

27. září 2014 - Při nečekané erupci sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú pravděpodobně zemřelo více než 30 lidí.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...