Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úterní zemětřesení v Pákistánu zabilo nejméně 515 lidí

Svět

  15:25aktualizováno  27. září 14:25
ISLÁMÁBÁD - Počet mrtvých při úterním silném zemětřesení v pákistánské provincii Balúčistán se zvýšil na 515 a nejspíš ještě poroste. Uvedl to podle agentury Reuters místní provinční úřad. Na jídlo, léky, stany i další pomoc stále čekají v odlehlých oblastech desetitisíce přeživších a na vládní vrtulník převážející humanitární pracovníky se ve čtvrtek střílelo, uvedla agentura AP.

Ztratili domov. Po zemětřesení je mnoha lidí odkázáno naprovizorní tábořiště foto: ČTK

Neznámí ozbrojenci vypálili na helikoptéru dvě střely, které stroj údajně jen těsně minuly. Vrtulníkem cestoval pákistánský armádní generál odpovědný za humanitární pomoc a šéf pákistánského úřadu pro řešení následků přírodních katastrof. Incident tak upozornil na nebezpečí, které při odstraňování dopadů zemětřesení v oblasti hrozí ze strany balúčských separatistů a dalších radikálů.

ČTĚTE TAKÉ:

List The Daily Telegraph napsal, že podle lékařů si zemětřesení mohlo vyžádat až 700 mrtvých. Záchranáři se ještě nedostali do všech zasažených míst a pod troskami údajně stále zůstávají těla obětí. Záchranné práce maří odlehlost postižené oblasti a špatná infrastruktura.

V regionu nejsou prakticky žádné silnice a obyvatelé se pohybují s pomocí vozidel s náhonem na všechna čtyři kola, případně s pomocí velbloudů. Okrsek Avaran patří k nejchudším v Balúčistánu, který už sám je nejchudší pákistánskou provincií. Většina místních lidí živí pěstováním datlí či pašováním paliv z Íránu.

Ti, kdo zemětřesení o síle 7,7 stupně přežili, si postavili improvizované přístřešky z kůlů a pokrývek, neboť jejich hliněné domy srovnaly otřesy se zemí. Nejhůře postižené jsou izolované vesnice v okrsku Avaran, kde zemětřesení zbořilo stovky budov.

'Ztratil jsem rodinu'

Spadlo i téměř všech 300 domů ve vesnici Dalbadí. Núr Ahmad byl v práci, když otřesy udeřily. Rychle běžel domů, jen aby zjistil, že jeho dům se zřítil a manželka a syn zahynuli. "Jsem zničený," prohlásil. "Ztratil jsem rodinu." Lékaři se snaží zraněným pomáhat, ale protože jim chybí léky i vybavení, v mnoha případech je mohou jen utěšovat. Před místním úřadem ve městě Avaran se dnes shromáždila asi stovka protestujících, kteří si stěžovali na pomalou pomoc. "Lidé, kteří přežili zemětřesení, nyní umírají, protože nemají jídlo a vodu," řekl jeden z demonstrantů Abdul Latíf.

Armáda na místo zemětřesení vyslala téměř tisíc vojáků a posílá do záchranné akce i vrtulníky. Ve středu vyrazil z Karáčí konvoj 60 vojenských nákladních automobilů s pomocí.

Zemětřesení rovněž vytvořilo u pobřeží nedaleko přístavu Gvadar nový ostrov, který obyvatelé údajně nazvali Zalzala Kóh, Hora zemětřesení (více čtěte ZDE). Dnes pákistánská média napsala, že byly v Arabském moři spatřeny další dva menší ostrůvky.

Zemětřesení v Pákistánu:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!