Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Až desetina Rusů se chce vystěhovat, nejvíce je láká Německo

Svět

  7:56
MOSKVA - Odcestovat z Ruska k trvalému pobytu v zahraničí si přeje desetina ruských občanů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění státní sociologické společnosti VCIOM. Za nejpřitažlivější stát Rusové považují Německo.

Rudé náměstí v Moskvě. foto: Reuters

Myšlenka na trvalou změnu pobytu je podle průzkumu nejpopulárnější u věkové skupiny 18 až 24 let. Podíl mladých Rusů toužících po životě v zahraničí se blíží jedné třetině. Šestadvacet procent z nich už informace o poměrech v nové vlasti vyhledává, 22 procent studuje jazyk. Desetina chce vycestovat do dvou let.

Za Německem se v žebříčku nejvhodnějších míst pro emigraci umístily Spojené státy následované Španělskem.

Z Ruska za posledních 26 let emigrovalo možná až 18 milionů obyvatel

Podle komentáře VCIOM podíl mladých Rusů toužících změnit prostředí v žádném případě nelze vysvětlovat jako touhu „uniknout z tíživé ruské reality“. Jde prý o důkaz otevřenosti mladé ruské generace vůči cizině a možná dokonce o „výzvu okolnímu světu“, jemuž se mladí Rusové chtějí ukázat.

Společnost VCIOM ze sta procent vlastní stát. Podle slov jejího ředitele Valerije Fjodorova jsou hlavními zadavateli průzkumů Kreml a monopolní vládní strana Jednotné Rusko. Výsledky jimi objednaných průzkumů lze publikovat jen s úředním souhlasem.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat