28. února 2017 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Až několikanásobné doživotí. Začal proces s 330 lidmi, kteří se měli podílet na tureckém puči

Turecká armáda v Istanbulu během pokusu o převrat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká armáda v Istanbulu během pokusu o převrat | foto: Reuters

ANKARA Nedaleko Ankary v úterý za přísných bezpečnostních opatření začal dosud největší proces s osobami podezřelými z podílu na nezdařeném pokusu o státní převrat z loňského července. Ve speciálně vybudovaném obřím sále ve věznici Sincan stanulo podle agentury AFP 330 obviněných, většinou členů vojenské důstojnické školy, z nichž každému hrozí několikanásobný doživotní trest. Soud bude podle webu francouzské stanice RFI pokračovat po celý březen.

Turecká policie podle zpravodaje AFP nasadila před budovu vězení preventivně vodní dělo a nad hlavami shromážděných příbuzných létal bezpilotní stroj. Soudní místnost o 12.500 metrech čtverečních pro asi 1600 lidí byla plná příslušníků bezpečnostních složek, kteří obklopili obviněné. Body obžaloby se podle vládní agentury Anadolu týkají především vraždy, „pokusu o svrhnutí ústavního pořádku“ a „členství v teroristické organizaci“.

Dvě stě čtyřicet tři obviněných se nachází v předběžné vazbě, uvedla Anadolu. Pokus o puč, při kterém zahynulo více než 240 lidí, uskutečnila část armády 15. července. Turecko z jeho zosnování viní islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA.

Gülen všechna obvinění odmítl a pokus o puč odsoudil. Ankara po pokusu o převrat zahájila rozsáhlé čistky v armádě, policii a státní správě. Při čistkách bylo propuštěno z práce nebo suspendováno přes 100.000 státních zaměstnanců.

Soud podle AFP jako prvního vyslechl kadeta Abdülkadira Kahramana. Ten uvedl, že v noci, kdy se puč uskutečnil, dostali vojáci munici a informaci od velitele, že čelí teroristickému útoku. Další obvinění se vyjadřovali obdobně.

Celkem bylo kvůli pokusu o puč podle RFI obviněno 1200 lidí, některé procesy již byly zahájeny a další začnou v příštích týdnech. V červnu by pak měl začít soud s údajnými mozky operace.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!