22. února 2017 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ázerbájdžán kráčí k absolutismu. Mocná žena prezidenta se stala jeho zástupkyní

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev s manželkou Mehriban. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev s manželkou Mehriban. | foto: AP/ČTK

BAKU Mehriban Alijevová, manželka ázerbájdžánského prezidenta, matka dvou dětí, trojnásobná babička a žena, která má na Kavkaze pověst jedné z nejkrásnějších a nejmocnějších, se v úterý stala první tamní viceprezidentkou.

Do vysoké funkce jmenoval v úterý svou manželku sám ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Podle expertů se tak 52letá Mehriban, která připomíná spíš herečku než vrcholnou političku, stala druhou nejvlivnější osobou v zemi. I když měla obrovský vliv i před jmenováním, nyní je její status stvrzen oficiálně. Rodinný klan Alijevových už se zjevně přestal ohlížet na to, jaké mínění má o ázerbájdžánském režimu západní svět.

Mehriban je poslankyní parlamentu, stála v čele výboru pro přípravu prvních Evropských olympijských her v Baku, je jednou z vůdčích postav vládní strany Nový Ázerbajdžán, jíž předsedá její manžel. Vedle toho stojí v čele Fondu Hejdara Alijeva a je vyslancem dobré vůle UNESCO.

„Dlouhé roky hraje důležitou roli, provádí politickou, kulturní i mezinárodní činnost,“ vysvětlil své rozhodnutí na včerejším zasedání Bezpečnostní rady Ázerbájdžánu prezident Alijev. Zřejmě nešlo o momentální hnutí mysli. Už loni v září totiž prezident vytvořil novou funkci viceprezidenta, kterou nyní obsadil svou manželkou.

Jenže hlavní úspěchy, jichž Mehriban spolu se svou rodinou dosáhla, se týkají vydělávání peněz a rozmnožování majetku. Manželka prezidenta totiž pochází z mocného rodu Pašajevových, který mj. vlastní i řadu nemovitostí v České republice. Novinářka Lejla Chadžijevová, jež po majetku prezidentského klanu v Praze a Karlových Varech pátrala a zjištění zveřejnila, nakonec skončila v ázerbájdžánském vězení.

Dnes už není tajemstvím, že například dvě dospělé dcery prezidentského páru, Lejla a Arzu, kontrolují velkou firmu dobývající zlato AIMROC. Vedle toho mají podíly v řadě dalších výdělečných společností a podnikají i v ČR. Nezletilý syn Alijevových Hejdar, který se jmenuje po dědečkovi, bývalém ázerbájdžánském vůdci, dostal od rodičů v roce 2011 v Dubaji devět luxusních vil za téměř 50 milionů dolarů (1,25 miliardy korun).

Vězení jako prevence

I když je v ázerbájdžánských věznicích přes sto politických vězňů a další opoziční aktivisté byli tento týden zatčeni, opatrné hlasy proti jmenování Alijevové z Baku v úterý zazněly. Bývalý vůdce strany Musavat Isa Gambar to označil za „projev pohrdání lidmi“, někteří opoziční politici předpovídají protestní akce občanů.

Rodinný, klanový režim panuje v Ázerbájdžánu už několik desetiletí, ale ani odchovanec sovětské KGB, komunista a otec současného lídra Hejdar Alijev se neodvážil dosazovat členy své nejbližší rodiny do vysokých funkcí.

„Je to jasný krok směrem k absolutistické monarchii,“ varuje Gambar. Poslední zatčení aktivistů nejspíš se jmenováním Alijevové souvisí. Podle opozičních médií se tak prezidentský klan snaží zamezit větším protestům.

V úterý noviny Azadlik oznámily, že osm jejich žurnalistů bylo pozváno k výslechu. Člen hnutí D18 Gadir Agakišijev byl na měsíc zavřen za údajnou šarvátku s policií. Stejný trest stihl člena Národní fronty Ázerbájdžánu Namiga Abbasalijeva. Zatýkáni jsou i příbuzní opozičních lídrů – 30 dnů bude za mřížemi i strýc blogera Orduhana Těmirhana, který žije v Holandsku.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz