Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ázerbájdžánský prezident bude jednat o Karabachu, kompromis už nyní odmítá

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev gestikuluje při promluvě k národu v neděli po vypuknutí bojů v oblasti Náhorního Karabachu. foto: Reuters

Baku - Ázerbádžánský prezident Ilham Alijev v pátek prohlásil, že je připraven vrátit se k jednáním o Náhorním Karabachu, ovládaném arménském separatisty, ale že není ochoten udělat ústupky Arménii. Žádná jiná země podle něj nemůže ovlivnit ázerbájdžánské odhodlání v tomto konfliktu získat zpět své území.
  19:01
Ázerbájdžánský tank v plamenech.
Člen ázerbájdžánské služby řídí obrněný transportér a zdraví lidi, kteří se...

V Moskvě v pátek začala trojstranná jednání ministrů zahraničí Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu, která zvýšila naděje na ukončení nejkrvavějších bojů na jižním Kavkazu za více než čtvrt století.

Arménie obvinila Ázerbájdžán z ostřelování kostela, na místě v tu dobu byly děti

Alijev v televizním poselství k národu prohlásil, že k žádným rozhovorům by nemohlo dojít, pokud by Arménie trvala na tom, že Náhorní Karabach je součástí arménského území. Prohlásil také, že použití síly změnilo skutečnosti na místě a prokázalo, že spor má vojenské řešení.

Ázerbájdžánská armáda podle prezidenta v pátek „osvobodila od okupantů“ devět obcí v Karabachu, což označil za „historické vítězství“.

Arménské ministerstvo obrany podle agentury TASS dobytí jedné ze zmíněných obcí, Gadrutu, popřelo. „Zrovna jsem v Gadrutu a bůhvíproč vidím okolo jen samé Armény,“ uvedl mluvčí ministerstva Arcrun Ovannisjan.

„Arménie musí přijmout základní principy urovnání konfliktu a opustit okupovaná území. Jediným východiskem, aby se (Arméni) zachránili, je opustit naše území,“ prohlásil Alijev. „Na všech úsecích fronty Ázerbájdžán upevňuje své pozice. Donutíme agresora k míru. V tom spočívá hlavní cíl operace,“ zdůraznil.

Arménie a Ázerbájdžán se obviňují z útoku na civilní oblasti. Tajemník NATO vyzývá Turecko, aby pomohlo k míru

Současný střet mezi Ázerbájdžánem a Arménií, který se rozhořel 27. září, je nejvážnější za více než 25 let. Podle agentury AFP odešla z domovů kvůli bojům až polovina obyvatel Náhorního Karabachu, tedy 70 000 až 75 000 lidí, o život přišlo podle dostupných informací více než 400 lidí včetně civilistů.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. 

Metropolí v Náhorním Karabachu otřásly výbuchy, místní ministerstvo obviňuje Ázerbajdžánce

Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Autor: