Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

„Zavinil smrt lidí víc, než se zasloužili Rusové.“ Zelenskyj vyměnil generála

Velitel společných ukrajinských sil Juril Sodol (4. září 2023) foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nahradil generála Jurije Sodola ve funkci velitele spojených ozbrojených sil. Na toho podal náčelník štábu brigády Azov Bohdan Krotevyč stížnost k Státnímu úřadu pro vyšetřování (SBI), aby jej vyšetřil kvůli neschopnému vedení, v jehož důsledku Ukrajinci ztrácí území. Sodola nahradil generál Andrij Hnatov.
  20:42aktualizováno  20:50

Prezident důvody personální změny ani žádné další podrobnosti nesdělil.

Podle portálu Ukrajinska Pravda (UP) SBI potvrdil, že obdržel požadavek a nyní vše vyšetřuje. Úřad nespecifikoval, kdo je dotyčným kritizovaným generálem, sám Krotevyč jej též přímo nejmenoval. Podle zdrojů UP je jím Sodol.

Krotevyč žádal, aby úřad vyšetřil, zda generál nespolupracuje s Ruskem. Řekl též, že je připraven v případu vypovídat.

„Napsal jsem dopis Státnímu úřadu pro vyšetřování, ve kterém jsem požádal o vyšetřování armádního generála, který podle mého názoru nechal zabít více ukrajinských vojáků než kterýkoli ruský generál. Je mi u p*dele, jestli i proti mně zahájí vyšetřování, je mi p*dele, jestli mě zavřou,“ uvedl Krotevyč na svém Telegramu.

„Vadí mi, že za ztrátu pozorovacího stanoviště odsuzují velitele praporů a brigád, ale za ztrátu oblasti a desítek měst a ztrátu tisíců vojáků generála neodsoudí,“ pokračoval ve výčtu chyb náčelník štábu brigády Azov. Generála zkritizoval, že zatímco sám dává podněty k vyšetřování velitelů, kterým se daří postupovat a neztrácet území, sám proti sobě ho nezahájil.

„Všichni z armády vědí, o kom mluvím, protože 99 procent armády jej nesnáší za to, co dělá,“ dodal. „Mám toho dost. Rubikon byl překročen.“

Kritika ukrajinské poslankyně

O prověření Sodola požádala i ukrajinská poslankyně za stranu prezidenta Volodymyra Zelenského Služebník lidu Mariana Bezuhlová. Ta proslula jako ostrá kritička předchozího hlavního velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného, kterého v únoru nahradil Oleksandr Syrskyj.

„Mariupol, Krynky, Avdijivka, Očeretyne, Vovčansk. Bude to pokračovat?“ vyjmenovala poslankyně dobytá a zničená ukrajinská města a vesnice. „Musí se armáda sjednotit v nenávisti ke svému veliteli? Opravdu musíme takto ztrácet lidi a území? Takhle to funguje?“ otázala se Syrského i ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova.

Bezuhlová už předtím obvinila Sodola, že nepřipravil obranu měst v Doněcké oblasti a jeho okolí, takže Rusům se podařilo obsadit například vesnici Šumy. Podle poslankyně generál namísto věnování pozornosti ruskému útoku slavil v oděské hospodě.

Rusové „po dlouhém útlumu“ zesílily útoky na Toreck, strategicky důležité město vzdálené necelých osm kilometrů od frontové linie, uvádí portál Kyiv Independent. V pondělí ruský úder zabil třiašedesátiletou ženu a zranil čtyřiašedesátiletého muže.

V květnu poslankyně nazvala Sodola „řezníkem“. Vojáci 35. samostatné námořní brigády ji a další politiky vyzvali, aby jej tímto způsobem neoznačovala, protože to vyvolává napětí mezi vojáky. Před svým jmenováním do role velitele společných ukrajinských sil Sodol velel námořní pěchotě.

V roce 2022 jej Zelenskyj za obranu Vuhledaru vyznamenal titulem Hrdina Ukrajiny.Od počátku války měl na starosti bojiště na jednom z nejkomplikovanějších úseků fronty na východě Ukrajiny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!