Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš a premiéři V4 jednali s Macronem o migraci. Schůzka prý vyčistila vzduch

Svět

  16:37
BRUSEL - Asi 45 minut trvala čtvrteční schůzka premiérů čtyř středoevropských zemí včetně předsedy české vlády Andreje Babiše s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle diplomatů klidné a konstruktivní jednání „vyčistilo vzduch“ ve sporech o řešení migrační krize.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, polský premiér Mateusz Morawiecki a český premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu. foto: Reuters

Francouzský prezident dal podle informací ČTK na schůzce najevo, že chápe pozici zemí visegrádské skupiny (V4), kterou vedle České republiky tvoří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Z jednání vyplynul společný názor, že hlavní zodpovědnost za migranty mají v souladu se stávajícími unijními pravidly nést země, kde jsou migranti poprvé registrováni.

Klíčový summit o migraci: Podle Merkelové může být pro EU osudovou, Babiš odmítne odpovědnost za ‚moře‘

Francouzská strana měla na schůzce připomenout, že existují různé druhy solidarity se zeměmi, které teď nesou hlavní zátěž migrační krize. O větší podporu unijních partnerů nyní výrazně žádá především Itálie.

Macron na jednání také zopakoval to, co už říkal novinářům při příchodu na summit. Tedy že žádná země EU si nemůže myslet, že se jí migrační problém netýká a že snaha států řešit věc samostatně a bez evropské spolupráce nemůže být úspěšná.

Autor: