Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Babiš by měl přerušit výkon všech politických funkcí, píše německý list FAZ

Svět

  10:35aktualizováno  11:31
Berlín/Vídeň - Podezření vůči premiérovi Andreji Babišovi jsou tak závažná, že by do jejich vyšetření měl přerušit výkon všech politických funkcí. Je o tom přesvědčen německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Protivládní demonstrace na Letné se podle odhadu zúčastnilo přes čtvrt milionu lidí. foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Masové demonstrace v Praze podle něj dokazují, že řada Čechů demokracii rozumí lépe než muž v čele jejich vlády. Protestům proti Babišovi se na své poměry velmi obsáhle věnují i další německá a také rakouská média.

FAZ, jeden z nejznámějších německých deníků, v komentáři připomíná, že obviněními, která se týkají Babiše, se ještě nezabývaly soudy. „Ale už jen důvodné podezření, že se mohl dopustit podvodu v milionové výši, je tak závažné, že by do vyjasnění celé záležitosti měl přerušit výkon všech veřejných úřadů a politických funkcí,“ míní list, podle něhož k tomu velí slušnost, úcta k justici i respekt k občanům. Pokud se ukáže, že je skutečně nevinný, může se vrátit - prostředky k tomu má.

Další demonstrace proběhnou v listopadu.
V Praze na Letné se odpoledne sešli účastníci demonstrace za nezávislost...

Frankfurter Allgemeine Zeitung podotýká, že Babiše silné pochybnosti o osobní integritě doprovázejí od začátku jeho politické dráhy. „Přesto byl volen. To, že je mnoho lidí nejen v České republice připraveno mužům jeho rázu odpustit každé pošpinění na štítu, je záhada,“ konstatuje deník, který o nedělním protestu informuje už na titulní straně. Vyřešení této záhady by podle něj mohlo napomoci zastavit populistickou vlnu v západním světě.

Jeden ze svých komentářů nedělnímu protestu, kterého se zúčastnilo kolem 250.000 lidí, věnuje i německý nejčtenější seriózní deník Süddeutsche Zeitung. Zřejmě největší protestní hnutí od roku 1989, za nímž stojí trojice mladých mužů, podle něj požaduje mimo jiné upřímnost a slušnost v politice. Tedy nejen demokracii, jak před 30 lety činila generace jejich rodičů.

„Děti revoluce dospěly. Pochopily, co jim demokracie nabízí, ale také co požaduje. České hnutí je tak vzorem - nejen ve střední a východní Evropě,“ míní Süddeutsche Zeitung, podle něhož způsob, jakým o organizátorech a protestujících mluví premiér a prezident, dává lidem na ulici ještě větší právo demonstrovat.

Protestům se věnují i další německá média, včetně nejčtenějšího bulvárního listu Bild, který o nich krátce informuje na titulní straně. Nedělní demonstrace se dostala i do nejsledovanější zpravodajské relace Tagesschau, která hovořila mimo jiné o „nové dimenzi“ protestů.

Rakouská média píší o největší demonstraci od revoluce v roce 1989. Podle listu Der Standard situace v Česku dělá starosti evropským partnerům. Babiš je sice považován za pragmatika, ale způsob, jakým reagoval na zprávu z Bruselu kritickou k jeho střetu zájmů, když ji označil za „útok na Česko“, ukazuje na obranou strategii, která sází na populistické si přivlastnění celé země, míní deník.

Stejně jako listy Die Presse, Kurier nebo veřejnoprávní televize ORF vysvětluje Der Standard pozadí kauz českého premiéra a navíc vyjadřuje přesvědčení, že už teď se v Česku rýsuje horký podzim. „Oslavy 30. výročí sametové revoluce nemusejí být vůbec harmonické,“ předpovídá.

Autor: