Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Babiš je génius a nejlepší hospodářský politik v Evropě, myslí si Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek označil českého premiéra Andreje Babiše za nejlepšího hospodářského politika v Evropě, řekl doslova, že v čele české vlády stojí génius. Zmínil, že si přeje vítězství protiimigračních stran v Evropských volbách.

„Ve snižování míry nezaměstnanosti bychom chtěli porazit Českou republiku, jelikož tam je nejnižší nezaměstnanost v Evropě, Maďarsko je na třetím místě. Doposud se nám to nepodařilo, přesto je naším cílem posunout Českou republiku na druhé místo,“ prohlásil ve čtvrtek na mezinárodní tiskové konferenci v Budapešti maďarský premiér Viktor Orbán.

„Nebude to jednoduché, a to proto, že Česká republika má to štěstí, že v čele její vlády stojí génius, nejlepší hospodářský politik v Evropě, takže rozdat si to s ním nebude jednoduchý úkol pro maďarského ministra financí. Ale uvidíme, jak to nakonec dopadne,“ řekl lídr vládní strany Fidesz. Českého premiéra Andreje Babiše sice nejmenoval, ale bylo jasné, o kom hovoří. 

Předseda maďarské vlády reagoval na otázku reportéra agentury Bloomberg, který se ptal na vývoj zaměstnanosti v Maďarsku, kde je velký nedostatek pracovní síly. „Jsem překvapený a určitě poctěn,“ reagoval pro LN Babiš na pochvalu od Orbána.

Orbán více než dvouhodinovou tiskovou konferenci po jednání vlády vedl poprvé od chvíle, co se letos na jaře i potřetí se stal premiérem země díky tomu, že koalice stran Fidesz a křesťanských demokratů opět získal více než dvoutřetinovou většinu v parlamentu.

Orbán chce vítězství protimigračních stran

Maďarský konzervativní premiér ve čtvrtek také podle agentury Reuters uvedl své přání, aby v Evropském parlamentu, o jehož novém složení budou voliči rozhodovat letos na jaře, získaly většinu protiimigrační strany.

Cílem Maďarska je podle Orbána zajistit většinu pro protiimigrační strany v europarlamentu, pak v Evropské komisi a později, až volby jednotlivých státech změní politickou krajinu v EU, i v Radě Evropské unie. V té zasedají vrcholní představitelé členských zemí EU a padají v ní nejdůležitější rozhodnutí.

Podle Orbána v současnosti existují v Evropě dvě civilizace. Jedna je podle něj „křesťansko-muslimská“, druhá „křesťansko-demokratická“. Orbánova strana Fidesz se hlásí k té druhé. 

Za vzor pro „moderní křesťansko-demokratickou Evropu“ maďarský premiér považuje Brazílii pod vedením nového ultrapravicového prezidenta Jaira Bolsonara, napsala agentura DPA. Připomněla, že Orbán se na Nový rok demonstrativně zúčastnil Bolsonarovy inaugurace.

Orbán ve čtvrtek za vůdce „proimigračních sil“ v Evropě označil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, a proto proti němu podle něj musí bojovat. Tento názor zmiňoval již od srpnového setkání s Orbánem i český premiér Babiš.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!