13. března 2019 12:44, aktualizováno  14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Babiš navrhl Mayové vypsání nového referenda o brexitu. Ta to odmítla

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Český premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotním telefonátu britské premiérce Therese Mayové řekl, že by stálo za to vypsat nové referendum o brexitu. Mayová to odmítla, podle Babiše to ale stále není vyloučené. Napsal to ve středu na Twitteru.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotním telefonátu britské premiérce Therese Mayové řekl, že by stálo za to vypsat nové referendum o brexitu. Mayová to odmítla, podle Babiše to ale stále není vyloučené. Napsal to ve středu na Twitteru. V rozhovoru pro iDNES.cz Babiš k telefonátu uvedl, že Mayová projevila zájem s ním mluvit.

„Říkal jsem jí, že nejlepším řešením by bylo, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii. Proto jsem přesvědčen, že stojí za to vypsat nové referendum,“ uvedl Babiš. Takové řešení Mayová odmítá. Již dříve řekla, že nový plebiscit by mohl znamenat, že Spojené království z unie nikdy neodejde, což není to, pro co obyvatelé země v prvním referendu v roce 2016 hlasovali.

13.března 2019 v 10:08, příspěvek archivován: 13.března 2019 v 12:41

V sobotu jsem si volal s britskou premiérkou @theresa_may. Řešili jsme #brexit. Říkal jsem jí, že nejlepším řešením by bylo, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii. Proto jsem přesvědčen, že stojí za to vypsat nové referendum. Odmítla to, ale stále to podle mě není vyloučené.

Britský parlament v úterý opět jasnou převahou hlasů odmítl brexitovou dohodu. Dnes proto bude rozhodovat, zda chce Evropskou unii opustit zcela bez dohody. Mayové k prosazení dohody nepomohlo ani to, že po dohodě s předsedou Evropské komise brexitový balíček na poslední chvíli v pondělí doplnila ve snaze vyhovět kritikům takzvané irské pojistky.

Podobně jako Babiš by považoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) za nejlepší variantu, kdyby nakonec brexit nenastal a kdyby se mohlo konat druhé referendum. „Nicméně to asi v tuhle chvíli není úplně reálná varianta,“ řekl dnes ministr novinářům.

Babiš v rozhovoru na iDNES.cz zmínil, že pokud jsou Britové odpovědní, požádají o prodloužení lhůty brexitu. Otázkou je, jak by se zachovala Evropská unie. „Všichni musí souhlasit s prodloužením a už teď slyšíme, že někteří souhlasit nebudou,“ uvedl Babiš.

ČTK